Czas spędzony w szkole nie powinien kojarzyć się z przebywaniem w pomieszczeniach dusznych, przegrzanych, przesuszonych. Jest to przecież miejsce zdobywania wiedzy oraz rozwoju młodych umysłów. Montaż klimatyzacji w szkole jest bezsprzecznie ważnym krokiem do poprawy warunków zarówno nauki, jak i pracy dydaktycznej.
Inwestycja w warunki sprzyjające nauce
Dzieci i młodzież spędzają sporo czasu w salach lekcyjnych. Każda lekcja staje się okazją do przyswojenia nowej porcji wiedzy, jednak duże zagęszczenie uczniów połączone z kiepską wymianą powietrza sprawiają, że warunki w klasie szybko ulegają pogorszeniu. To z kolei obniża skuteczność nauki, podrażniając oczy, układ oddechowy, obniżając koncentrację. Klimatyzacja w szkole likwiduje te problemy, utrzymując stabilne warunki.
Nawilżone powietrze w salach lekcyjnych
Powietrze w klasach bardzo szybko ulega wysuszeniu. Szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy kaloryfery emitują dużo ciepła. W tej sytuacji dochodzi do wysuszenia śluzówek, przede wszystkim nosa, gardła i krtani, prowadząc w konsekwencji do wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych, czyli do opuszczenia zajęć.
Przy niskiej wilgotności powietrza cierpią też oczy. Zaczynają piec, ulegają zaczerwienieniu, szczypią i łzawią. A gdy bolą oczy, ciężko o skupienie. Obecność nowoczesnego klimatyzatora w sali pozwala kontrolować poziom wilgotności powietrza, utrzymując ją na stabilnym poziomie. Znika wówczas ryzyko wystąpienia zbyt dużej wilgotności, czyli warunków do rozwoju grzybów oraz pleśni.
Klimatyzacja oczyszcza powietrze w szkole
Wywietrzenie klasy poprzez otwarcie okien wcale nie rozwiązuje problemu nieświeżego powietrza. Owszem, pozbędziemy się przykrych zapachów, które są naturalne w przestrzeni o wysokim zagęszczeniu. Wpuścimy jednak do środka to wszystko, od czego odgradzają nas okna, czyli: dym, smog i inne zanieczyszczenia, pyłki roślin, grzybów oraz alergeny, jak również kurz.
Na szczęście współczesne klimatyzacje potrafią na bieżąco oczyszczać powietrze, filtrując cząsteczki stałe, a także zapachy. Nie trzeba więc otwierać okien, by w środku panowała przyjemna atmosfera. Tym bardziej, że w klasach mogą znajdować się uczniowie z alergią na pyłki. Dodatkowo, w sezonie jesienno-zimowym, gdy wiele osób choruje, klimatyzacja oczyści powietrze z drobnoustrojów: wirusów oraz bakterii.
Nowoczesna szkoła obfituje w nowoczesne rozwiązania
Szkoła może skorzystać z rozwiązania pełnego, tj. z klimatyzacji w całym budynku lub tylko w wybranej części. Wybór instalacji zależy rzecz jasna od rozmiarów szkoły, przepisów, pod jakie podlega, a także dostępnego budżetu. Będzie to jednak znakomity ruch w kierunku poprawy warunków pracy oraz nauki.
Klimatyzacja w szkole a przepisy i normy
To nie jest wszystko jedno, jaka klimatyzacja znajdzie się w budynku szkolnym. Istnieją bowiem przepisy, wymogi oraz normy, które regulują parametry powietrza w szkole. Zaliczają się do nich przede wszystkim: Normy PN-B-03430:1983 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, PN-EN 13779:2007 Wymagane właściwości systemów, jak również: PN-EN 15251:2015.
Żeby sprostać powyższym formalnościom, dobieramy instalację o odpowiednio dużej mocy i wydajności, z technologiami dbającymi o czystość powietrza.
Cicha praca oraz wysoka efektywność
Nieustanny szum klimatyzatorów z pewnością nie sprzyja skupieniu. Zwłaszcza podczas sprawdzianów. Na szczęście współczesne, zaawansowane jednostki potrafią pracować w trybie cichym dosłownie na granicy słyszalności. W tym czasie wykonują swoją pracę, wymieniając powietrze na świeże i poddając je filtracji, jak również regulując temperaturę.
Rzecz jasna, gdy tylko klasa opuści salę, można uruchomić tryb bardziej wydajny i przygotować pomieszczenie na kolejne zajęcia. Doskonale sprawdza się wtedy funkcja swing, która rozprowadza powietrze we równomiernie, niwelując martwe strefy. Oczywiście w kwestii wyboru modelu zdaj się na nas.