Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną klimatyzacji?

Klimatyzatory widujemy obecnie nie tylko w biurowcach, lecz także w domach prywatnych. Dbają o komfort termiczny, ogrzewając pomieszczenie, gdy nagle zrobi się chłodniej. Poza tym oczyszczają je z przykrego zapachu i zanieczyszczeń. Jednak, aby ich praca była wydajna i komfortowa dla osób przebywających w środku, jednostki zewnętrzne i wewnętrzne trzeba montować we właściwych miejscach. I tę kwestię tu omówimy.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na montaż jednostki zewnętrznej i wewnętrznej klimatyzatora

Klimatyzator wewnętrzny – wskazówki montażowe

Jeżeli zdecydowałeś się na klimatyzację, zapewne stoisz przed odpowiedzią na ważne pytanie – gdzie najlepiej zamontować jednostkę wewnętrzną? Gdzie powinna zawisnąć, aby nikomu nie przeszkadzała i zabierała jak najmniej miejsca? Na to pytanie jest kilka prawidłowych odpowiedzi.

Po pierwsze, z dala od przeszkód

Jednostka wewnętrzna do prawidłowej pracy potrzebuje przestrzeni. Właśnie dlatego nie mogą tuż przed nią znajdować się meble, zasłony okienne czy jakiekolwiek inne przedmioty. Jeśli utrudnisz jej pracę, to niestety odwdzięczy Ci się słabą wydajnością, którą odczujesz na własnej skórze. Cyrkulacja mocno na tym ucierpi, pojawią się tzw. martwe strefy, pozbawione efektów pracy klimatyzatora. Z kolei inne będą nią obficie obdarzone.

Gdzie powinny być zainstalowane jednostki zewnętrzna i wewnętrzna klimatyzacji

Po drugie, z dala od domowników

Nie narażaj siebie i domowników na bezpośrednich kontakt ze schłodzonym powietrzem. Jeśli klimatyzator umieścisz, np. na wysokości kanapy, na której godzinami spędzasz wolny czas, przeziębienie przyjdzie szybciej niż myślisz. Powietrze z klimatyzatora ma często kilkanaście stopni, a więc może powodować wrażenie przeciągu. Najlepiej montować jednostkę wysoko, aby chłodne powietrze, zanim do Ciebie dobrze, wymieszało się z tym ciepłym pod sufitem.

Po trzecie, z dala od słońca

Nie wystawiaj czujnika temperatury w klimatyzatorze na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Klimatyzator musi być zamontowany w miejscu, w którym architektura chroni go przed nasłonecznieniem. Co więcej, powinien zawisnąć tam, gdzie temperatura nie odbiega od tej w pozostałej części pokoju.

Gdzie najlepiej zamontować jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną klimatyzacji

Dlaczego to takie ważne? Otóż w przypadku niezachowania powyższych warunków, urządzenie otrzyma fałszywe informacje o panujących w pokoju warunkach. Schłodzi wtedy powietrze znacznie mocniej, niżbyś tego chciał. W efekcie zmiana ustawień stanie się frustrująca, gdyż będzie konieczna częściej niż zwykle.

Najlepsze miejsce dla jednostki wewnętrznej

Jak już pisaliśmy, jednostka wewnętrzna (naścienna) musi się znaleźć wysoko na ścianie. Z kolei ta przypodłogowa może zawisnąć pod oknem – tam, gdzie zwykle znajduje się klasyczny kaloryfer. Jeśli z kolei decyzja padnie na klimatyzator kasetonowy, wówczas dyskretne rozwiązanie pozwala na montaż w suficie podwieszanym.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system klimatyzacji kanałowej, który całkowicie eliminuje problem hałasu. W dodatku jest praktycznie niewidoczna. Dodatkowo jednostka wewnętrzna umieszczona jest w oddzielonym pomieszczeniu. Jedyne co usłyszą Twoje uszy to lekki szum powietrza, które doprowadzane jest specjalnymi kanałami w ścianie.

Montaż klimatyzacji zewnętrznej

Klimatyzator zewnętrzny nie powinien rzucać się w oczy. Tak mówi teoria. Może to być jednak trudne, jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem na elewacji, bo np. mieszkasz w bloku. Poza tym jednostka powinna być umieszczona, jeśli to możliwe, jak najdalej od okien. Hałas, który generuje zewnętrzna część klimatyzacji wprawdzie nie jest duży, może być jednak uciążliwy.

Gdzie należy zamontować jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną systemu klimatyzacji

Montaż na elewacji budynku

Mieszkasz w bloku, a jedyną opcją jest kawałek balkonu? W takiej sytuacji musisz poprosić o zgodę na montaż zarządcę budynku, gdyż integracja w elewację bez odpowiedniej zgody jest zabroniona. Jeśli masz domek jednorodzinny, to pole do popisu jest znacznie większe. Wystarczy znaleźć miejsce, np. na tyle budynku, gdzie rzadko ktoś zagląda. Tym sposobem jednostka nie zaburzy prezencji elewacji.

Jednostka zewnętrzna na dachu

Jeśli jednostka zostanie odpowiednio wypoziomowana, a mocowanie będzie stabilne, możesz zamontować klimatyzator na dachu. I to na każdym, bez względu na rodzaj pokrycia czy poziom spadu. To świetne rozwiązanie, jeśli estetyka stoi u Ciebie zawsze na pierwszym miejscu.

Montaż na balkonie

Montowanie jednostki na balkonie to ostatnia deska ratunku, jeśli w zabytkowej kamienicy nie otrzymałeś zgody na ingerencję w elewację. Balkon ma oczywiście niewielki rozmiar, lecz jeśli to możliwe, zamontuj klimatyzator możliwie najdalej od okna. Zwłaszcza gdy sąsiaduje on z oknem sypialni, w której wypoczywasz. Szum może być na tyle uciążliwy, że zaśnięcie może stać się prawdziwym wyzwaniem.

DO GÓRY