Gruntowa pompa ciepła

Gruntowe pompy ciepła wiodą prym wśród odnawialnych źródeł energii ze względu na bardzo wysoką wydajność systemów grzewczych, komfort cieplny, a przede wszystkim wygodę użytkowania. Ponieważ korzystają one z odnawialnego źródła energii, są rozwiązaniem maksymalnie ekologicznym – szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Działanie gruntowej pompy ciepła w 20% wykorzystuje energię elektryczną, ale aż 80% bazuje na energii pozyskiwanej z zasobów naturalnych. Na dodatek w trakcie pracy pompa nie emituje żadnej substancji i nie wytwarza dwutlenku węgla.

Kompleksowe ogrzewanie

W przeciwieństwie do innych rozwiązań gruntowa pompa ciepła nie zwraca uwagi na aktualne warunki pogodowe. Nawet jeśli na dworze zapanuje siarczysty, wręcz ekstremalny mróz, jej działanie nie będzie niczym zakłócone. Pompa gruntowa korzysta z ciepła obecnego głęboko pod powierzchnią ziemi, czyli w warstwie niedostępnej dla arktycznych temperatur. Jednocześnie wciąż wypełnia swoje zadanie.

pompa gruntowa

Ciepła woda użytkowa

Pomyśl, że masz ciepłą wodę przez cały rok, gdy tylko odkręcisz kran. Co więcej, tej wody jest pod dostatkiem dla całej rodziny dzięki pojemnemu zbiornikowi. Układ inwerterowy sprawia, że urządzenie nie traci energii na uruchamianie i zatrzymywanie silnika, lecz spowalnia go lub przyspiesza, zależnie od aktualnych ustawień. To rozwiązanie zapewnia wyższą efektywność w długiej perspektywie.

Ogrzewanie pomieszczeń

Ciepło pochodzące z głębi ziemi trafia poprzez wymiennik ciepła do instalacji ogrzewającej dom. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to ogrzewanie podłogowe, czy kaloryfery – liczy się efekt, a ten jest znakomity. Wszystko to oczywiście dzieje się bez względu na panującą temperaturę oraz pogodę. Ten komfort masz zagwarantowany.

Ekologiczne i efektywne rozwiązanie

Najlepszym momentem montażu gruntowej pompy ciepła jest etap budowy domu, gdy teren jest jeszcze nieuporządkowany i może tam wjechać ciężki sprzęt. Instalacja wgryza się bowiem w grunt, by czerpać stamtąd energię. Po zakończeniu prac i uprzątnięciu na powierzchni nie ma po niej praktycznie śladu. System daje o sobie znać w środku, gdzie pokazuje, na co go stać.

ogrzewanie pompą ciepła

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby gruntową pompę ciepła zainstalować w miejscu już zamieszkałym w ramach modernizacji energetycznej budynku. Wymaga to ingerencji w plac oraz jego strukturę. Przynosi jednak realne, mierzalne korzyści w postaci troski o środowisko, a także redukcji wydatków na ogrzewanie. Wszystko przy zachowaniu dotychczasowych emiterów ciepła we wnętrzu domu.

Niskie koszty eksploatacji

Gruntowa pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną tworzą duet zapewniający bezkosztową i w pełni zautomatyzowaną obsługę ogrzewania wnętrz i ciepłej wody użytkowej. Pompa sama w sobie nie wytwarza ciepła, lecz pozyskuje je z energii zmagazynowanej we wnętrzu ziemi. Ponieważ jest ono niewyczerpalne, nie grozą Ci przerwy w dostawie ciepła. Paliwo skumulowane tam na dole jest wieczne.

pompa ciepła do modernizacji

Wygoda użytkowania

Dzięki pełnej automatyzacji procesu transferowania ciepła nie musisz w ogóle ingerować w pracę gruntowej pompy ciepła. Twoja rola ogranicza się tylko do sterowania temperaturą, aby zapewnić sobie i domownikom optymalne warunki. Pełną i szczegółową kontrolę znajdziesz w aplikacji mobilnej. W niej tworzysz harmonogramy, monitorujesz zużycie energii, zarządzasz jednostkami wewnętrznymi. Co więcej, żadna jednostka zewnętrzna nie przylega do budynku i nic nie szpeci najbliższego otoczenia domu.

Zdalne zarządzanie

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na dłuższy czas i dom stoi pusty. Nie ma potrzeby dogrzewać go tak mocno, jak w sytuacji, gdy wszyscy są w środku. Zmieniasz więc temperaturę zdalnie, ze smartfona, będąc już w podróży. Na małym ekranie przygotujesz też dom na powrót, aktywując grzanie tuż przed przyjazdem. W efekcie od progu powita Cię ciepło dające relaks oraz wytchnienie. Wygodne, prawda?

DO GÓRY