Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?

Ogrzewanie domów staje się coraz większym wyzwaniem i kosztem dla właścicieli budynków. Dlatego też coraz chętniej sięgamy po ekologiczne rozwiązania, które nie przerażają rachunkami za ciepło. Kiedy rozważasz zakup pompy ciepła, na pewno interesuje Cię koszt zakupu instalacji takiego systemu grzewczego oraz opłata za montaż. W tym tekście omówimy obydwa zagadnienia.

Jaki jest całkowity koszt wykonania instalacji pompy ciepła

Co ma wpływ na koszt pompy ciepła?

Wybór urządzenia, które korzysta z odnawialnych źródeł energii, to wybór bazujący na ekologii i niskich kosztach eksploatacji. Pompa ciepła poza efektywnym ogrzewaniem pomieszczeń oferuje także chłodzenie je latem i podgrzewanie wody użytkową. To, jakie funkcje posiada instalacja, ma duży wpływ na jej cenę. Oto kolejne czynniki, które rzutują na koszt zakupu pompy:

  • Rodzaj dolnego źródła ciepła – zarówno cena, jak i montaż, będą różnić się w zależności od wyboru powietrznej lub gruntowej pompy ciepła.
  • Parametry techniczne – to, jakie parametry osiąga urządzenie, również ma duży wpływ na jego cenę.
  • Moc pompy ciepła – wybierana w zależności od zapotrzebowania budynku na ciepło, wpływa na koszt zakupu pompy.

Cena powietrznej pompy ciepła

Cenę powietrznej pompy ciepła definiuje przede wszystkim jej rodzaj. Do wyboru masz pompę ty[u monoblok lub split. Jej cena zależy również od układu pracy pompy – inna jest cena pompy powietrze-woda, inną kwotę zapłacisz za pompę powietrze-powietrze.

Kontakt z doradcą technicznym w sprawie kosztów pompy ciepła

Koszt powietrznej pompy może oscylować w przedziale 5 do 65 tys. zł. Wszystko dlatego, że różnice powodują rodzaje urządzenia oraz nakład pracy. Duże znaczenie ma jej przeznaczenie oraz posiadane funkcje. Możesz zakupić pompę, której zadaniem będzie jedynie dostarczanie ciepłej wody użytkowej, a możesz wybrać sprzęt, który ogrzeje i ochłodzi budynek. Średni koszt zakupu samej pompy dla domu o powierzchni około 150 m² to ok. 25 tys. zł.

Cena gruntowej pompy ciepła

Wysoka efektywność gruntowej pompy ciepła wynika przede wszystkim z dużej stabilności podziemnego źródła ciepła. Choć nie są to najchętniej wybierane przez inwestorów pompy, to trzeba im przyznać, że zmiana temperatury zewnętrznej nie ma wpływu na jej wydajność, tak jak ma to miejsce przy instalacjach powietrznych.

Cena pompy gruntowej odbiega znacząco od ceny pompy powietrznej. W zależności od modelu może kosztować od 15 do 50 tys. zł. Na przykładzie wspomnianych wcześniej 150 m² średnia cena zakupu samej pompy to około 40 tys. zł.

Koszt montażu pompy ciepła

Sam zakup urządzenia nie wystarczy, aby cieszyć się nową instalacją. Pompę ciepła należy jeszcze zamontować, do czego potrzebujesz specjalistów z odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i kwalifikacjami. Od poprawnego montażu pompy w dużej mierze zależy jej efektywność. To natomiast przekłada się na osiąganą oszczędność oraz komfort cieplny domowników.

Cena montażu powietrznej pompy ciepła

Zamontowanie powietrznej pompy ciepła jest stosunkowo łatwym zadaniem. Szczególnie jeśli wybierzesz pompę typu monoblok, która już na etapie produkcji jest hermetycznie zamknięta i nie wymaga od instalatora specjalnych uprawnień. Oczywiście wydatek na montaż pompy będzie różny, gdyż wszystko zależy od wybranego modelu oraz układu pracy pompy.

Koszt montażu pompy ciepła

Najczęściej kwota montażu zamyka się w przedziale 10 do 40 tys. zł, w której to znajduje się zarówno wykonanie instalacji, jak i materiały wymagane przy montażu.

Cena montażu gruntowej pompy ciepła

Cena zakupu gruntowej pompy ciepła jest bardzo podobna do wersji powietrznej. W przypadku ceny montażu jest już zupełnie inaczej i zamontowanie instalacji gruntowej jest znacznie droższe. Wynika to przede wszystkim z konieczności wykonania odwiertów lub prac w gruncie, aby zamontować kolektory.

Koszt montażu gruntowej pompy ciepła wynosi 30 do 60 tys. zł. Uwzględnia ona montaż, materiały do jego wykonania oraz cenę kolektora poziomego (ok. 10 tys. zł.) lub pionowego (ok. 20 tys. zł).

DO GÓRY