Określenie idealnej temperatury dla Twojego domu

Mogłoby się wydawać, że idealna temperatura w domu to taka, w której po prostu czujesz się dobrze. To stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Określenie odpowiednich warunków, w których przebywanie jest zdrowe dla organizmu, jest ważne. Wpływa to nie tylko na komfort cieplny, ale również na samopoczucie. Właściwa temperatura w domu zależy od wielu czynników. Ma na to wpływ m.in.: pora dnia, stan zdrowia czy wiek domowników.

Dopasowanie idealnej temperatury do Twojego domu

Idealna temperatura to dobre samopoczucie

Pierwsze zmiany, jakie zachodzą w organizmie przy niewłaściwej temperaturze, można zauważyć po kilku chwilach. Bardzo szybko Twój komfort obniża się, a ciało nie może się rozluźnić. Niestety odczuwane wówczas napięcie powoduje, że nastrój szybko ulega pogorszeniu. Znacznie łatwiej się denerwujesz, przez co każda próba koncentracji jest wyzwaniem. Długie przebywanie w nieodpowiednich warunkach sprzyja bólom głowy, senności, a nawet suchości w gardle.

Odpowiednia temperatura w sypialni

To, jak będziesz czuć się następnego dnia, w głównej mierze zależy od tego, czy dobrze spałeś. Można więc stwierdzić, że sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Badania podają, że najlepsza temperatura do wypoczynku to około 18-20°C. Przy odpowiednich warunkach jesteś w stanie szybciej się zrelaksować i wypoczywać nieprzerwanym snem.

Jeśli w pokoju jest zbyt zimno, to ciało musi się ogrzewać, a gdy zbyt gorąco to stara się schłodzić. Obie czynności kosztują sporo energii, co często prowadzi do problemów z zasypianiem, zbyt płytkiego snu, a w niektórych przypadkach nawet do bezsenności.

Jak ustalić odpowiednią temperaturę dla Twojego mieszkania

Jeśli jednak Twoje ciało przebywa w odpowiednio dobranej temperaturze, to nie musi poświęcać swoich zasobów na dopasowanie się do warunków, a Ty możesz spać spokojnie i budzić się wypoczętym i gotowym do działania.

Zdrowa temperatura w salonie

Salon jest drugim, najważniejszym miejscem zaraz po sypialni. To tutaj spędzasz najwięcej czasu, odpoczywasz po długim dniu, relaksujesz się po stresujących wyzwaniach. Przyjęło się, że optymalna temperatura, która powinna odpowiadać wszystkim domownikom, mieści się w przedziale 20-22°C. Niewskazane są wyższe wartości, a to ze względu na trudności z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności powietrza, która jest ważna dla samopoczucia.

Wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej 30%, gdyż może dojść do przesuszenia śluzówek dróg oddechowych. To z kolei naraża Cię na szkodliwe działanie bakterii i wirusów i w konsekwencji prowadzi do chorób i złego samopoczucia.

Wybór optymalnej temperatury dla Twojego domu

Najlepsza temperatura dla kuchni

Temperatura w kuchni może wynosić 16-19°C. Wszystko dlatego, że w tym pomieszczeniu często oprócz systemu ogrzewania używane są sprzęty podnoszące temperaturę otoczenia swoim działaniem. Poza tym kuchnia to miejsce, w którym często poruszasz się, np. podczas gotowania czy wyrabianiu ciasta, więc potrzebujesz do tego odpowiednich warunków, w których Twój organizm nie przegrzeje się, a Ty nie zmęczysz się zbyt szybko.

Optymalna temperatura w łazience

Łazienka to wyjątkowe miejsce, w którym temperatura może osiągać nawet 25°C. Wszystko dlatego, że ciało po kąpieli bardzo szybko wychładza się, co na pewno nie wpływa korzystnie na samopoczucie. Poza tym panuje tu duża wilgotność, a więc, aby nie doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, konieczne jest utrzymanie wysokich wartości na termometrze.

Najlepsze rozwiązanie do regulacji temperatury w mieszkaniu

Ustawienie optymalnej temperatury dla każdego pomieszczenia nie musi wiązać się ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi. Wystarczy wyposażyć się w specjalnego sterowniki lub klimatyzatory, które ułatwią Ci zarządzanie ciepłem.

Bez problemu z poziomu aplikacji w telefonie lub naściennego pilota ustawisz odpowiednią temperaturę dla każdego z pomieszczeń, w których znajduje się instalacja. Nawet jeśli nie będzie Cię w domu, system zadba o odpowiednie warunki, abyś po powrocie mógł szybciej odpocząć i zrelaksować się.

DO GÓRY