Jak dobrać powietrzną pompę ciepła?

Dobór odpowiednio wydajnej pompy ciepła nie jest łatwy. Najczęściej powielanym błędem jest wybór instalacji wyłącznie na podstawie powierzchni mieszkania lub domu. Tymczasem to za mało i nawet najlepsze urządzenie, nieodpowiednio dobrane, może powodować problemy z uzyskaniem pożądanych temperatur, a na dodatek zwiększać koszty eksploatacji. Dlatego przygotowaliśmy garść wskazówek o tym, na co zwracać uwagę przy dobieraniu powietrznej pompy ciepła.

niskotemperaturowa pompa ciepła daikin do nowego domu

Dobór pompy na podstawie powierzchni

Zdarza się (niestety), że firmy pracujące w branży pomp ciepła to ten sam personel, który niegdyś odpowiadał za montowanie kotłów gazowych i węglowych. W efekcie pompa wybierana jest na podstawie tylko i wyłącznie metrażu budynku. Sama powierzchnia nie wystarczy, a efektem takich decyzji jest najczęściej przewymiarowane urządzenie. To poważny błąd.

Kotły charakteryzuje taka sama moc nominalna przez cały rok i niezależnie od pory dnia. Inaczej sprawa ma się w przypadku pomp ciepła, których moc zależy od temperatury zewnętrznej. Wynika z tego, że metraż nie może być podstawowym kryterium wyboru urządzenia. Jest natomiast jednym ze wskaźników, który należy brać pod uwagę na etapie wykonywania obliczenia zapotrzebowania energetycznego.

Pamiętaj, że każdy budynek jest inny. Standard energetyczny domu różni się, nawet jeśli oba budynki mają te samą powierzchnię. Nowy dom o powierzchni 80 m² i wybudowany w standardzie WT 2021 będzie wymagał innego urządzenia niż taki sam dom, ale wybudowany np. w latach 90. Jeśli masz wątpliwości lub nie czujesz się na siłach, by samodzielnie określić zapotrzebowanie, zdaj się na nas.

Dobór pompy na podstawie zapotrzebowania na moc

Aby dobrać powietrzną pompę ciepła do domu, musisz sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie budynku na moc. Wartość ta podawana jest w kW i mówi o tym, jaką moc musisz dostarczyć do budynku, aby pokryć jego straty wynikające z wentylacji i przenikania w warunkach projektowych. Musisz więc wziąć pod uwagę sumę wszystkich strat związanych z przenikaniem ciepła przez okna, drzwi, ściany, podłogę oraz wentylację każdego pomieszczenia.

wewnętrzna instalacja pompy ciepła do nowego domu

Jeśli Twój budynek jest nowy, to taką wartość zapewne znajdziesz w projekcie. W przypadku domów modernizowanych najlepszą opcją jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Aby zapotrzebowanie na moc określić prawidłowo, przyda Ci się wspomniana wyżej powierzchnia budynku. Pytanie tylko która? W tym przypadku ważna będzie powierzchnia “po podłodze”, a nie użytkowa. Wszystko dlatego, że określa ona wszystkie pomieszczenia ogrzewane, a nie tylko użytkowe.

Dobór pompy ciepła w termomodernizowanym budynku

Jeśli jesteś właścicielem nowego domu, prawie na pewno bezproblemowo dopasujesz pompę ciepła. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz bowiem w projekcie. Trudności mogą pojawić się wtedy, kiedy Twój dom przeszedł wiele remontów, przede wszystkim termomodernizację. Jeśli nie przeprowadzisz audytu energetycznego, obliczenia związane z określeniem zapotrzebowania energetycznego możesz przekazać firmie, która zajmie się wyborem i montażem pompy ciepła. Najlepszym rozwiązanie jest wówczas rozmowa.

Jako właściciel domu wiesz najlepiej, co dokładnie zostało wykonane oraz jakich użyto materiałów. Poza tym najlepiej orientujesz się, ile paliwa do tej pory zużywałeś. Takie informacje mogą okazać się bezcenne i bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniej pompy powietrznej.

Nie zapomnij o poddaszu

Gdy Twój dom ma nieużytkowe poddasze, które planujesz w najbliższym czasie przerobić na część użytkową z ogrzewaniem, to weź je pod uwagę przy doborze powietrznej pompy ciepła. Zdecyduj się wówczas na model o większej mocy. Nie zapomnij jednak o odpowiednim buforze ciepła, który do momentu zmian ograniczy wpływ przewymiarowania pompy na żywotność sprężarki.

wysokotemperaturowa pompa ciepła zastosowanie w modernizowanym budynku

Jeśli jednak Twoje poddasze przez kolejne lata zostanie w takim stanie jak dotychczas, wtedy najlepiej uwzględnić aktualną powierzchnię budynku i straty ciepła przez strop.

DO GÓRY