Pompa ciepła powietrze-powietrze

Są ekologiczne, wielofunkcyjne, wygodne oraz oszczędne – poznaj pompy ciepła powietrze-powietrze i ich nieoczywiste atuty. Należą do najpopularniejszych, zarazem najtańszych rozwiązań łączących chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń. Są przy okazji oszczędne i przyjazne środowisku, jak również łatwe w obsłudze. Czas poznać je lepiej!

System najłatwiejszy w instalacji

Oto system posiadający najniższe wymagania techniczne. Pompa ciepła powietrze-powietrze może być montowana w nowych domach, właśnie wznoszonych, ale i w tych już stojących i zamieszkałych. Świetnie wpisuje się w wizję termomodernizacji budynku, wypierając standardowe źródła ogrzewania, przede wszystkim nieekologiczne piece węglowe razem z pajęczyną rur i kaloryferami.

pompa powietrze-powietrze

System klimatyzacji z użyciem pompy ciepła powietrze-powietrze potrzebuje jedynie odrobiny miejsca na jednostkę wewnętrzną oraz trochę przestrzeni dla jednostki zewnętrznej. Instalacja, która zapewnia cyrkulację czynnika w zamkniętym obiegu, kryje się w ścianach i jest niewidoczna dla oczu. W zasięgu wzroku pozostają jedynie jednostki wewnętrzne – kompaktowe, o nowoczesnym designie.

Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?

Działając zgodnie z ideą upraszczania i dążenia do jak najmniejszej komplikacji, pompa ciepła powietrze-powietrze pracują nadmuchowo. To znaczy, że wykorzystują wentylatory do nawiewania powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się jednostki wewnętrzne. Jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną z powietrza, po czym wprowadza je do środka.

Dla zapewnienia pełnego komfortu termicznego stosuje się jednak rewersyjne pompy ciepła. W ich przypadku układ posiada dodatkowe elementy, pozwalające odwrócić proces. W efekcie ta sama instalacja potrafi zarówno nagrzewać pokoje, jak i je chłodzić. Tryb pracy zmieniasz jednym przyciskiem na pilocie, przy pomocy aplikacji mobilnej lub przez asystenta głosowego.

Jakie zalety ma pompa ciepła powietrze-powietrze?

Warto wiedzieć, jakie korzyści niesie posiadanie pompy ciepła powietrze-powietrze, a także jak są oszczędne. Dzięki tej wiedzy dokonasz świadomego wyboru. Oto 5 najważniejszych:

  • Pompa ciepła powietrze-powietrze bardzo dobrze radzi sobie z ogrzewaniem w mroźne dni, zapewniając wysoką skuteczność pracy.
  • Jedna jednostka zewnętrzna jest w stanie pracować nawet z pięcioma wewnętrznymi, tworząc wydajny system Multi Split.
  • Koszt montażu pompy ciepła powietrze-powietrze wraz z instalacją jest zdecydowanie niższy niż w pompach wodnych i w pompach gruntowych, nie wymaga też prowadzenia prac ziemnych.
  • To rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w niewielkich domach, o skromnej powierzchni, jak i w znacznie większych, bardziej przestronnych.

To musisz wiedzieć przed zakupem pompy

Istnieją dobre praktyki prowadzące do udanego i satysfakcjonującego zakupu pompy ciepła powietrze-powietrze. Ponieważ sama instalacja odznacza się najniższymi wymaganiami technicznymi, praktyki nie są szczególnie wymagające i sprowadzają się właściwie do precyzyjnego planu. Dowiedz się o tym więcej.

Zacznij od precyzyjnego planu instalacji

Miejsce montażu każdej jednostki wewnętrznej trzeba porządnie przemyśleć. Złe usytuowanie sprawi, że urządzenie nie będzie w stanie pracować z maksymalną skutecznością, a w pomieszczeniach pojawią się tzw. martwe strefy. Są to obszary, do których wyłączone z cyrkulacji powietrza pozbawione dostaw ciepłego lub schłodzonego powietrza – sektory o innej temperaturze niż pozostała część. Tego z pewnością pragniesz uniknąć, prawda?

Co więcej, jednostka zewnętrzna również nie może znaleźć się w miejscu losowym, bo jej usytuowanie wpływa na komfort Twój i domowników. Pracująca jednostka zewnętrzna, choć nowoczesna i maksymalnie wygłuszona, emituje dźwięki o określonym natężeniu. Jeśli znajdzie się blisko okna lub drzwi balkonowych, jej odgłos może być po jakimś czasie irytujący dla mieszkańców. Powinna więc trafić w miejsce w miarę odosobnione.

Jednostka ścienna pompy ciepła

Instalacja łącząca obie jednostki także wymaga rozplanowania, by urządzenia mogły sprawnie i bezpiecznie robić to, do czego zostały stworzone. Jeśli brakuje Ci wiedzy lub doświadczenia w tej materii, zdaj się na nas. Jako partner firmy Daikin, o pompach ciepła wiemy wszystko. I chętnie Ci pomożemy.

Realnie zmniejszaj koszty energii

Musisz wiedzieć, że pompa ciepła powietrze-powietrze, szczególnie taka jak ta – nowoczesna i zaawansowana, odznacza się efektywnością na poziomie A+++, czyli najwyższą w Unii Europejskiej. Zużycie prądu jest więc naprawdę niskie. Tak naprawdę zasilanie pompy ciepła to tylko w 20% energia elektryczna. Pozostałe 80% energii urządzenie pobiera z powietrza. Jakby nie patrzeć, zyskujesz.

DO GÓRY