Dobór pompy ciepła. Dlaczego jest to tak ważne?

Zanim pojawiły się pompy ciepła, nikt nie myślał o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu. Gaz, węgiel czy olej opałowy wraz z kotłami CO stosowane były na szeroką skalę, aby zapewnić domownikom ciepło. Nadejście pomp ciepła obwieściło nową erę wydajności, oszczędności, ekologii. Niezbędny jest jednak właściwy dobór pompy ciepła, która zapewnia komfort latem i zimą oraz ciepłą wodę użytkową praktycznie na zawołanie.

Doradztwo jaką pompę ciepła wybrać monoblok czy split

Dolne źródło ciepła to klucz do sukcesu

Dolne źródło ciepła jest kluczowym podczas wyboru pompy ciepła. Niepoprawnie dobrane do możliwości terenu może okazać się zbyt mało wydajne, aby zagwarantować ciepło w chłodne i zimowe dni. Dlatego decydując się na gruntową lub wodną pompę ciepła, upewnij się, że Twoja działka jest dostatecznie duża dla takiej instalacji, jak również że pod ziemią są wystarczające cieki wodne. Jeśli żadne z tych rozwiązań nie wchodzi u Ciebie w rachubę, pozostaje zdecydować się na powietrzną pompę ciepła. Dla niej wielkość działki, ani panujące na niej warunki nie mają znaczenia.

Pamiętaj o współczynniku wydajności (COP)

Współczynnik COP określa relację pomiędzy dostarczaną do budynku energią cieplną a energią elektryczną, która do tego procesu się przyczynia. Im wskaźnik jest większy, tym bardziej efektywna jest praca pompy ciepła. Wpływ na to ma przede wszystkim wybór pompy o najlepszej wydajności i współpraca z ogrzewaniem podłogowym. Będzie to zatem kierunek ku rozwiązaniom niskotemperaturowym.

Różnice w pompie typu split i monoblok

Coroczny przegląd techniczny pozwoli przygotować urządzenie na kolejny sezon grzewczy. Natomiast wyczyszczenie parownika i korekta w ustawieniach regulatora pozwolą na wydajną pracę przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Powierzchnia budynku ma wpływ na dobór pompy ciepła

Dostępne na rynku pompy ciepła mają różne rozmiary. Część z nich lepiej sprawdzają się w mniejszych, inne w większych budynkach. Dlatego zwróć szczególną uwagę na powierzchnie swojego domu oraz jego zapotrzebowanie na ciepło, aby poprawnie dobrać instalację. To zapewni Ci optymalną wydajność oraz maksymalne oszczędności.

Sterowanie zdalne dla większej wygody

Odpowiednia pompa ciepła to nie tylko właściwe parametry techniczne. Zdalnie sterowanie pozwoli Ci na kontrolę nad wskaźnikami z każdego miejsca w domu. Nie musisz więcej podchodzić do jednostki wewnętrznej. To wygoda i kontrolowanie na bieżąco swojego otoczenia. Masz w domu urządzenie, które już dostarcza ciepło i nie chcesz z niego rezygnować? Przed zakupem pompy ciepła sprawdź, czy jednostka może współpracować z innymi urządzeniami. Dzięki temu zyskasz jeszcze większą oszczędność i wygodę.

DO GÓRY