Pompa ciepła powietrze-woda. Krok po kroku

Korzystanie z pompy ciepła powietrze-woda gwarantuje nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, lecz także ciepłą wodę użytkową. To świetna opcja dla nowego budownictwa, która bez problemu spełni również swoje zadanie w już istniejących budynkach. Co ważne, sama instalacja pompy jest tańsza znacznie mniej czasochłonna, jak ma to miejsce w przypadku pomp gruntowych. Jeśli masz wodny system grzewczy, z pomocą pompy ciepła powietrze-woda zadbasz o kieszeń i o planetę.

ogrzewanie pompą ciepła

Jak działa pompa powietrze-woda?

Działanie pompy powietrze-woda jest bardzo proste. Instalacja pobiera energię cieplną z powietrza znajdującego się na zewnątrz i wykorzystuje ją do ogrzania wody w zainstalowanym systemie grzewczym.

Pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ta która znajduje się wewnątrz budynku, potrzebuje specjalnie wygospodarowanego miejsca, najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym. Dlaczego? Taki typ jednostki to najczęściej urządzenie wielkości kotła gazowego lub dużej lodówki. Agregat, a więc jednostkę zewnętrzną możesz zamontować na ścianie budynku, na tarasie lub w ogrodzie.

Zdalne sterowanie pompą ciepła

Decydując się na zaawansowane systemy grzewcze, na pewno chcesz, aby były one łatwe w obsłudze i niewymagające. Pompa ciepła zapewnia Ci stały dostęp do jej funkcji z poziomu aplikacji na telefonie czy tablecie. Wystarczy, że połączysz urządzenie z siecią domową Wi-Fi i pobierzesz odpowiednią aplikację. Dzięki temu masz łatwy i wygodny dostęp do ustawień temperatury, harmonogramu urządzenia czy zużytej przez nie energii.

Niskotemperaturowe pompy do nowych budynków

W przypadku nowego budownictwa najlepszym wyborem są pompy niskotemperaturowe. To rozwiązanie, które świetnie współpracuje z systemem podłogowego ogrzewania, w którym temperatura wody oscyluje w granicach 25-35°C. Pompy niskotemperaturowe skutecznie podgrzewają wodę do temperatury około 50°C. Są również dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz mieszanym systemem ogrzewania, gdzie wykorzystywana jest podłogówka oraz kilka grzejników, umieszczonych np. w łazience.

Wysokotemperaturowe pompy do budynków remontowanych

W remontowanym domu, w którym chcesz wprowadzić trochę oszczędności i ekologii, najlepszym rozwiązaniem będzie pompa wysokotemperaturowa. Takie instalacje z powodzeniem mogą być montowane przy modernizacji starego systemu ogrzewania oraz wytwarzania ciepłej wody. Wymiana grzejników i istniejących rur nie jest konieczna, aby uzyskać większą oszczędność i efektywność energetyczną. To duża zaleta wysokotemperaturowych pomp ciepła.

daikin monoblok

Gdzie najlepiej zamontować jednostkę wewnętrzną?

To bardzo proste pytanie, na które odpowiedź brzmi: w miejscu starego kotła. Co ważne, pompę powietrze-woda wraz ze zbiornikiem ciepłej wody można ustawić na sobie. W tej konfiguracji świetnie wpisują się w miejsce starego urządzenia. Jeśli masz więcej wolnej przestrzeni, możesz jednostki wewnętrzne postawić obok siebie.

Zewnętrzna instalacja powietrznej pompy ciepła

Pamiętaj, że nie musisz wymieniać grzejników, które masz już w domu oraz całej dotychczasowej instalacji. Pompa wysokotemperaturowa bez problemu podgrzeje wodę nawet do 70°C.

Zalety pompy ciepła powietrze-woda

  • Służy do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz zapewnia ciepłą wodę.
  • Jest dobrym rozwiązaniem dla budynków, w których nie ma gazu, a Ty nie chcesz wykonywać odwiertów ze względu na zagospodarowany już teren wokół domu.
  • Jest przeznaczona zarówno do nowych domów (pompy niskotemperaturowe), jak i do istniejącego już budownictwa (pompy wysokotemperaturowe).
  • Jej instalacja jest łatwa, gdyż nie wymaga odwiertów ani instalacji doprowadzającej wodę.
  • Niektóre modele pomp ciepła mogą być zasilane energią pobieraną z powietrza nawet w 75%, co oznacza, że wystarczy jedynie 25% energii elektrycznej do ich funkcjonowania.
  • Klasa efektywności energetycznej A++ i A+++ pozwala na instalację pomp w budynkach ekologicznych zgodnie z najnowszymi normami.
  • Pompy powietrze-woda są tańsze w instalacji niż ich gruntowy odpowiednik.
DO GÓRY