Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania i chłodzenia domów mieszkalnych. Świetnie sprawdza się również w małych obiektach komercyjnych. Dzięki niej zadbasz o komfort cieplny domowników, a nawet przygotujesz ciepłą wodę użytkową. Dostępne na rynku rodzaje pomp pozwolą Ci wybrać tą, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, jak i terenowi, na którym znajduje się budynek. Wybierając pompę ciepła, wybierasz ekologię i zmniejszasz rachunki za ogrzewanie. Postaw na zrównoważony rozwój, który się opłaca.

Pompa ciepła powietrze - woda do modernizacji starych instalacji ogrzewania

Zrównoważony sposób działania pompy ciepła

Działanie pompy ciepła jest bardzo proste, do tego ekologiczne. Instalacja cieplna pobiera energię z zewnątrz budynku i kieruje ją do instalacji grzewczej znajdującej się w domu. Aby wytworzyć ciepło, które zapewni domownikom komfort termiczny, potrzebuje jedynie 20-30% zasilania z energii elektrycznej. Cała reszta mocy pobierana jest ze środowiska naturalnego. Energia, którą pobiera pompa, może pochodzić z:

  • Gruntu (gruntowe pompy ciepła),
  • Wody (wodne pompy ciepła),
  • Powietrza (powietrze pompy ciepła).

Wszystkie te zasoby są całkowicie naturalne, dzięki czemu nie musisz martwić się o ich cenę i dostępność, gdyż są pobierane z otoczenia i niewyczerpalne. Nie musisz planować, pamiętać i przejmować się kosztami dostarczanego paliwa gazowego lub stałego. Z pompą ciepła otrzymujesz komfort, spokojną głowę i wiele lat bezawaryjnej pracy.

Oszczędzaj z pompą ciepła

Decydując się na pompę ciepła, wybierasz ekologiczne rozwiązanie – proekologiczne i przyjazne dla kieszeni. Wydatki na ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody zmniejszą się odczuwalnie, a Twój domowy budżet odzyska elastyczność. Ceny materiałów opałowych również przestaną być Twoim zmartwieniem. Otrzymujesz rozwiązanie zupełnie zależne, dostarczające ciepło do Twojego domu przy niewielkim koszcie energii elektrycznej.

Zewnętrzna instalacja powietrznej pompy ciepła

Brak kominów – brak problemów

Kiedy decydujesz się na pompę ciepła na etapie projektu domu, redukujesz sporo kosztów inwestycyjnych. Pamiętaj, że ta instalacja jest w pełni ekologiczna, a więc nie potrzebuje systemu odprowadzania spalin. Nie wymaga również przyłącza gazowego, co wymagałoby dodatkowego projektu, generuje kolejne koszty. Poza tym wewnętrzna jednostka pompy nie wymaga dużo miejsca, więc znalezienie dla niej wolnej przestrzeni jest możliwe nawet w niewielkich domach. Ty za to zaoszczędzisz miejsce, które możesz wykorzystać, jak tylko zechcesz.

Pompa ciepła to wygodne rozwiązanie

Ważna kwestia – pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Twoim zadaniem sprowadza się do ustawienia temperatury, która ma panować wewnątrz budynku. Całą resztą zajmuje się w pełni zautomatyzowana instalacja. Z listy obowiązków znika rozpalanie kotła, dorzucanie paliwa do zasobnika, czyszczenie paleniska, wynoszenie popiołu oraz związany z tym pył i brud.

wysokotemperaturowa pompa ciepła zastosowanie w modernizowanym budynku

Praca pompy ciepła odbywa się bez Twojej ingerencji. Mało tego, w ogóle nie musisz być w domu, aby system działał poprawnie i efektywnie. Wiele pomp wyposażonych jest w system zdalnego sterowania, który znacznie ułatwia zarządzanie instalacją na odległość.

Czysta przestrzeń, którą możesz wykorzystać jak tylko chcesz

Wykorzystaj pomieszczenie z pompą ciepła, jak tylko Ci się podoba. To urządzenie, w przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe, pracuje w całkowicie czystym otoczeniu. Koniec z wdychaniem pyłu i kontaktu z dymem. Pompę ciepła zamontujesz na przykład na ścianie, dzięki czemu zyskasz nieco miejsca, a do tego masz pewność, że wszystko będzie tak czyste, jak przed wprowadzeniem instalacji.

wewnętrzna instalacja pompy ciepła do nowego domu

Bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich

Bezpieczeństwo rodziny i najbliższych jest zawsze traktowane priorytetowo. Dlatego pompy ciepła są rozwiązaniem pozbawionym ryzyka wybuchy czy utleniania się gazu. Nie musisz również martwić się, że ich działanie wywoła pożar. Są w pełni bezpieczne, aby Twoi najbliżsi mogli czuć się komfortowo i nie myśleli o zagrożeniach.

DO GÓRY