Koszt montażu pompy ciepła

Koszty zakupu oraz montażu pompy ciepła nie należą do najniższych. Jednak to rozwiązanie warte każdej złotówki. Odpowiednio przeprowadzony montaż urządzenia gwarantuje niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo, wygodę użytkowania i ochronę środowiska naturalnego. Pompy ciepła to aktualnie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania systemów grzewczych dla Twojego domu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są aktualnie ceny instalacji pompy ciepła.

Zwrot poniesionych kosztów przez ekonomiczna pracę pompy ciepła

Rodzaj pompy ciepła jako kluczowy element montażu

To, jaki rodzaj pompy ciepła wybierzesz, jest niezwykle ważne dla późniejszego montażu. Podstawowy podział wyróżnia pompy:

  • Gruntowe – które ciepło przekazywane do Twojego domu czerpią z ziemi. Mogą pracować z kolektorem pionowym lub poziomym. Jego wybór głównie uzależniony jest od rozmiarów działki, jaką posiadasz.
  • Powietrzne – które wykorzystują energię cieplną z powietrza, a więc generują najmniejsze koszty użytkowania. To idealna opcja, jeśli Twoja działka jest niewielka i nie masz na niej miejsca na wymiennik gruntowy.

Co wpływa na koszt instalacji pompy ciepła?

Na koszt instalacji pompy ciepła wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim bardzo dużo zależy od tego, jaki rodzaj pompy wybrałeś (gruntową czy powietrzną). Docelowo wyliczenia powinny być kalkulowane pod kątem takich czynników jak:

  • Rodzaj budynku oraz jego charakter;
  • Położenie budynku;
  • Zapotrzebowanie cieplne budynku;
  • Wielkość powierzchni, która ma być ogrzewana;
  • Liczba domowników;
  • Rodzaje wykorzystywanej w budynku instalacji grzewczej;
  • Zużycie ciepłej wody użytkowej.

Jaki jest koszt montażu pompy ciepła?

Sam zakup pompy ciepła nie wystarczy, aby cieszyć się z dobrodziejstw, jakie oferuje. Montaż takiego urządzenia musisz koniecznie powierzyć wykwalifikowanemu personelowi, który ma doświadczenie, profesjonalne narzędzia oraz odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatami. Tylko wtedy masz pewność, że cała instalacja będzie działać sprawnie i bez usterek przez wiele lat. Prawidłowy i wzorowy montaż to gwarancja oszczędności i komfortu cieplnego, jakiego oczekujesz.

Jaki jest całkowity koszt wykonania instalacji pompy ciepła

Koszt montażu w głównej mierze zależy od rodzaju pompy, na którą się zdecydowałeś. Innych cen należy się spodziewać przy powietrznej pompie ciepła, a innych, kiedy instalacja wymaga odwiertów w ziemi, co ma miejsce przy montażu rozwiązania gruntowego.

Cena montażu powietrznej pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła są proste w swojej konstrukcji, a więc i proste w montażu. Tym bardziej, jeśli zdecydujesz się na wersję monoblok. Jest hermetycznie zamknięta już na etapie produkcji, a więc instalator nie musi mieć specjalnych uprawnień do jej montażu. Cena instalacji pompy zależy od modelu, na który się zdecydowałeś oraz od układu pracy pompy (pompa ciepła powietrze-powietrze/pompa ciepła powietrze-woda). Dlatego widełki cenowe w przypadku rozwiązania powietrznego to 10-60 tys. zł. Cena uwzględnia już wszystkie materiały montażowe i wykonanie instalacji.

Koszt montażu pompy ciepła

Cena montażu gruntowej pompy ciepła

Zarówno zakup gruntowej, jak i powietrznej pompy ciepła to bardzo podobne wydatki. Sytuacja zmienia się jednak, jeśli mowa o montażu. Gruntowa pompa ciepła jest znacznie droższym rozwiązaniem, gdyż w jej przypadku musisz wykonać odwierty w ziemi, aby zamontować kolektory pionowe lub wykonać pracę w gruncie w celu montażu kolektorów poziomych.

Koszt montażu gruntowej pompy ciepła to wydatek od 40 tys. zł. do 80 tys. zł. Ta cena uwzględnia już kolektor poziomy, którego zakup to koszt około 10 tys. zł. lub kolektor pionowy w cenie około 20 tys. zł. Kwota ta obejmuje również wszelkie materiały potrzebne do instalacji oraz sam montaż.

DO GÓRY