Jaki klimatyzator wybrać do mieszkania?

Rynek klimatyzatorów jest bogaty. Całe szczęście, bo dzięki temu możemy wybierać spośród różnorodnych urządzeń. Dobrodziejstwo wyboru sprawia jednak, że laikowi nie jest łatwo. Postanowiliśmy więc pomóc Ci w wyborze jednostki chłodzącej. Zebraliśmy wszystkie ważne informacje, na które musisz zwrócić uwagę. W końcu decyzja o klimatyzatorze podejmowana jest na lata. Zatem musi być świadoma oraz przemyślana.

Który model klimatyzatora jest najlepszy dla mieszkania

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Najpopularniejsze jednostki chłodzące do domu to klimatyzatory typu split oraz klimatyzatory przenośne. Jednostki split łączone są z jedną jednostką zewnętrzną (tylko własną). Natomiast jednostki przenośne są klimatyzatorami mobilnymi, dającymi się transportować.

Wybierając klimatyzator do domu, zastanów się na ile możesz sobie pozwolić. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to najlepiej zdecydować się na przenośną jednostkę, którą możesz zabrać ze sobą po wyprowadzce. W ten sposób otrzymujesz mobilne rozwiązanie i nie ingerujesz w konstrukcję ścian, co mogłoby nie spodobać się właścicielowi mieszkania (i co jest droższe).

jaki klimatyzator do mieszkania wybrać

W przypadku, gdy to Ty jesteś właścicielem mieszkania i chcesz umieścić na elewacji jednostkę zewnętrzną, zgodę musi wyrazić administrator budynku, z czym też mogą być problemy. Natomiast właściciele domów nie muszą prosić nikogo o formalne potwierdzenie i ich decyzja nie jest w żaden sposób uzależniona od osób trzecich.

Różnie pomiędzy klimatyzatorem przenośnym a typu split

  • Poziom generowanego hałasu – to główna i przemawiająca na korzyść jednostek split różnica. Przenośne klimatyzatory mają podzespoły schowane w swej obudowie. Niestety ma to duży wpływ na generowany hałas. Szumy mogą nie przeszkadzać Ci za dnia, a odpoczynek nocny może stać się utrudniony. Poziom generowanych decybeli może okazać się problematyczny, a Ty, zamiast cieszyć się chłodem, będziesz rozpraszać się szumem. Klimatyzatory typu split swój najgłośniejszy element, czyli sprężarkę, mają zamontowaną w jednostce zewnętrznej, więc to Twoich uszu dotrze jedynie delikatny szum wentylatora.
  • Odprowadzanie ciepła poza mieszkanie – w przypadku klimatyzatorów typu split wszystko dzieje się szybko i niezauważalnie za sprawą jednostki zewnętrznej. Niestety klimatyzatory przenośne wypychają gorące powietrze z tyłu obudowy, więc aby nie pozostawało w mieszkaniu, potrzebujesz korzystać z rury PCV, którą najprościej wyprowadzić na zewnątrz przez okno. Do tego przyda się specjalny rękaw lub ramka, aby gorące powietrze nie wracało. Wprawdzie nie jest to specjalnie skomplikowane, bywa jednak kłopotliwe.
  • Mobilność i montaż – w tej kategorii wygrywa klimatyzacja przenośna. Pozostaje poza tym tańsza w zakupie, a jej montaż nie jest czasochłonny i kosztowny. Właśnie dlatego świetnie sprawdza się w wynajmowanych mieszkaniach. Wybierając jednostkę przenośną, zwrócić uwagę, aby model był wyposażony w kółka. Wtedy bez wysiłku możesz zmienić jej miejsce lub pokój, który ma schładzać.
  • Wydajność – to prawda, że klimatyzatory typu split są znacznie wydajniejsze. Kupując jednostkę dopasowaną do powierzchni pomieszczenia, otrzymujesz równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza. W klimatyzatorach przenośnych może dochodzić do wytwarzania się pod sufitem tzw. poduszki cieplnej, która utrudnia wydajną pracę jednostki.
  • Zużycie prądu – zarówno jednostki przenośne, jak i stacjonarne są skonstruowane tak, aby odznaczać się jak najlepszą sprawnością energetyczną. Jednak to klimatyzatory typu split mają więcej proekologicznych i proekonomicznych funkcji, przyjaznych dla portfela.

Klimatyzatory typu split idealne do domu

Klimatyzatory typu split są rozwiązaniem, które coraz częściej gości w mieszkaniach prywatnych, domach oraz biurach. Wszystko dlatego, że świetnie regulują temperaturę i dbają o komfort termiczny w największe upały. Mając na uwadze wygodę i potrzeby użytkowników na rynku dostępne jest kilka rodzajów klimatyzatorów typu split. Możesz wybrać odpowiednią jednostkę dla siebie i wygody swoich domowników.

Jaki rodzaj klimatyzatora jest odpowiedni do mieszkania

Klimatyzatory ścienne

Ten najbardziej popularny w mieszkaniach typ klimatyzatora charakteryzuje się tanim kosztem montażu i serwisu. Montowany na ścianie nie zajmują miejsca, a zamontowany odpowiednio wysoko jest bezpieczny dla dzieci. Poza schładzaniem posiada szereg przydatnych funkcji. Wiele jednostek może ogrzewać pomieszczenie, usuwać z niego nieprzyjemne zapachy, a sterowanie zdalne pozwala na odpowiednio wczesne zmiany, aby relaks w domu po dniu pełnym pracy, był jak najbardziej komfortowy.

Klimatyzatory kasetonowe

Jednostka doskonała do dużych pomieszczeń. Dzięki 4-stronnemu rozprowadzaniu powietrza możesz liczyć na równomierne schłodzenie nawet bardzo dużych powierzchni. Montaż w suficie podwieszanym kasetonowym sprawia, że urządzenie jest dyskretne, a jego wygląd nie wpływa na aranżację wnętrza. Modele kasetonowe pozwalają na łatwe sterowanie zdalne, które przyda się, jeśli często opuszczasz mieszkanie.

Klimatyzatory kanałowe

Ten na pierwszy rzut oka niezauważalny sposób chłodzenia pomieszczeń jest bardzo popularny w biurowcach i hotelach. Staje się jednak coraz chętniej wybierany również w domach jednorodzinnych. Zamontowanie klimatyzacji kanałowej wiąże się z wykonaniem odpowiednich przepustów, a sama instalacja przechodzi przez stropy i ściany. Dlatego decyzja o tym rodzaju chłodzenia powinna być podjęta na etapie projektu domu.

Możesz zdecydować, w których pokojach zagości klimatyzacja, a które jej nie potrzebują. Poza tym sam ustalasz, jaka temperatura ma panować w poszczególnych pomieszczeniach. Wszystko szybko i wygodnie z jednego miejsca, w którym zamontowana jest centralna jednostka.

Klimatyzatory przypodłogowe

Jednostki przypodłogowe świetnie sprawdzą się w Twoim domu, jeśli nie masz podwieszanego sufitu. Ich wydajność jest wystarczająca do małych i średnich pomieszczeń. Wcale nie potrzebują dużo miejsca, gdyż ich kompaktowe rozmiary pozwalają na instalację w pokojach o ograniczonych możliwościach. Klimatyzatory przypodłogowe wyglądem przypominają grzejnik i z powodzeniem mogą zastąpić go w okresie przejściowym.

DO GÓRY