Ile kosztuje rekuperacja?

Zanim zdecydujesz się zamontować u siebie rekuperację, na pewno zachcesz poznać odpowiedź na pytanie: Ile kosztuje rekuperacja wraz z montażem? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Tutaj wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na cenę rekuperacji oraz podpowiadamy, czy warto wybrać tańsze rozwiązania.

Dlaczego jest tak duża rozpiętość w cenach rekuperacji?

Rozpiętość cenowa montażu systemu rekuperacji (wliczając w to instalację i rekuperator) potrafi być naprawdę spora. Z czego to wynika?

Projekt montażu systemu rekuperacji musi być wyceniony indywidualnie dla każdego. Nie ma w końcu dwóch takich samych budynków i inwestorów, którzy potrzebują tego samego. Nawet domy o takim samym metrażu mogą różnić się długością i trasą prowadzenia instalacji, ilością punktów nawiewnych i wywiewnych oraz mocą rekuperatora. Inny może być również typ zamontowanej w nim instalacji, w zależności od architektury i konstrukcji budynku.

Co jest potrzebne do wyceny rekuperacji?

Aby odpowiednio wycenić montaż systemu rekuperacji, niezbędne są rzuty każdej kondygnacji budynku. Dzięki temu można wytyczyć trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobrać moc rekuperatora.

Wycena bez analizy rzutów budynku jest mało precyzyjna, pobieżna i często zdarza się, że ostateczny koszt montażu rekuperacji jest wyższy, niż na początku zakładano. Dlatego w Kliwent zawsze wykonujemy pomiary w budynku.

Jakie czynniki wpływają na cenę rekuperacji?

Typ i moc rekuperatora

To, jaki rodzaj rekuperatora wybierzesz, ma duży wpływ na cenę przedsięwzięcia. Weź pod uwagę, że przeciwprądowy rekuperator, który w bardzo wysokim stopniu odzyskuje ciepło i ma nowoczesne rozwiązania, będzie kosztował więcej. Z kolei mniej energooszczędna, gorszej jakości jednostka, będzie naturalnie tańsza.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę rekuperacji jest moc rekuperatora. Do wyboru masz rekuperatory 100, 200, 350, 450, 600 i więcej m³/h. Im mocniejszy rekuperator, tym drożej.

Rodzaj instalacji

Nie bez znaczenia dla ceny jest też sposób instalacji rekuperatora. Na większy wydatek musisz się przygotować, jeśli wybierzesz instalację z tworzywa o wysokiej klasie szczelności, z antybakteryjną powłoką, instalację z kanałów stalowych, zaizolowaną wełną mineralną, bądź ultra cichą, wykonaną z fabrycznie izolowanych kanałów. Natomiast plastikowa instalacja, z elementami z niskiej jakości tworzywa sztucznego, będzie kosztować mniej.

Co jeszcze wpływa na ostateczną cenę rekuperacji?

Oprócz wymienionych czynników, wpływ na cenę rekuperacji mają też dodatki. Nie są one niezbędne do prawidłowego działania rekuperacji, ale warto rozważyć ich zakup, bo zapewniają wiele korzyści na późniejszym etapie użytkowania. Są to na przykład:

  • gruntowy wymiennik ciepła,
  • system antysmogowy,
  • jednostka chłodząca,
  • sterownik,
  • nawilżacz powietrza,
  • system sterowania rekuperatorem online z poziomu smartfona,
  • czujnik dwutlenku węgla oraz wilgotności powietrza,
  • połączenie z systemem zarządzania smart home, na przykład Fibaro.

Inne istotne elementy, które wpływają na cenę rekuperacji

Mniej oczywistymi aspektami, lecz równie istotnymi, jeśli chodzi o koszt rekuperacji, są:

  • doświadczenie firmy montującej system,
  • precyzyjne wyliczenie zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne,
  • indywidualny projekt systemu rekuperacji,
  • gwarancja na rekuperator i system instalacji,
  • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,
  • zapewnienie przez firmę możliwości zakupu filtrów i ich cena,
  • opcja płatności za usługę podzielona na etapy (raty).

Niska cena rekuperacji? Koniecznie przyjrzyj się tym kwestiom

Przede wszystkim zwróć uwagę na doświadczenie montera. Instalatorzy, którzy od niedawna zajmują się montażem systemów rekuperacji, mogą zachęcać niskimi stawkami, weź jednak pod uwagę, że brak im doświadczenia. Jeśli nie chcesz ponosić kosztu tej nauki, postaw na ekipę, która ma na koncie wiele instalacji.

Najlepiej specjalistę z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem przy montażu rekuperacji. Unikniesz wtedy skutków źle zaprojektowanego systemu, który z reguły pracuje wyjątkowo głośno i jest nieefektywny.

Kiedy już wybierzesz instalatora, zwróć uwagę, czy dokładnie odtwarza z projektu trasy prowadzenia instalacji oraz punkty nawiewne i wywiewne. Koniecznie też zapytaj, czy oferuje gwarancję na zamontowany system i rekuperator oraz czy świadczy usługi serwisowe to warto zrobić już na etapie sporządzania kosztorysu. Pamiętaj też o podpisaniu umowy na montaż rekuperacji przed rozpoczęciem prac.

DO GÓRY