Projektowanie systemów wentylacji

Dobrze wykonany projekt stanowi klucz do skutecznego systemu wentylacji i osiągnięcia komfortowych warunków w pomieszczeniu. O czym należy pamiętać projektując system wentylacji? Co musi być zawarte w projekcie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego potrzebny Ci system wentylacji?

Jeśli ciągle czujesz się ospały, masz problemy z koncentracją i odczuwasz spadek produktywności, to problemem może być brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Z profesjonalnie zainstalowanym systemem wentylacji poczujesz różnicę. Będziesz mógł oddychać czystym, pozbawionym zapachów, alergenów i pleśni powietrzem. Jeśli pracujesz z domu, łatwiej będzie Ci się skupić, a prokrastynacja przestanie Ci dokuczać.

Wentylacja sprawi, że powietrze będzie cały czas w ruchu, więc nie uświadczysz już poczucia przytłoczenia stojącym powietrzem. Nie będziesz musiał wychodzić na zewnątrz, żeby się przewietrzyć, kiedy poczujesz się senny. System wentylacji zadba o zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu, co wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie. Żeby mieć pewność, że system wentylacji jest zamontowany we właściwy sposób i spełnia swoją rolę, potrzebujesz projektu wentylacji.

Co Ci daje projekt systemu wentylacji?

Mając wcześniej przygotowany projekt systemu wentylacji, możesz wyobrazić sobie układ i wygląd elementów systemu przed ich zamontowaniem. W projekcie wszystko masz dokładnie obliczone i wyjaśnione, a więc nic Cię nie zaskoczy na kolejnych etapach prac, w tym cena wybranych jednostek.

Dzięki projektowi masz możliwość kontrolowania całego procesu instalacji – od pierwszego aż do ostatniego etapu prac, a więc uruchomienia wentylacji. Masz wpływ na rozmieszczenie instalacji i możesz poprosić o poprawki przed rozpoczęciem prac. Pozwala to uniknąć nieporozumień, które mogłyby się pojawić na późniejszym etapie montażu.

Razem z projektem zyskujesz niezależną ocenę eksperta proponowanego rozwiązania. Projekt umożliwia Ci też uwzględnienie systemu wentylacji w przyszłym projekcie architektonicznym pomieszczenia.

Fachowo zaprojektowany system wentylacji pozwoli Ci oszczędzić na ogrzewaniu. Wynika to z odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, który jest możliwy gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w wentylowanym pomieszczeniu.

Co musisz wiedzieć o projekcie systemu wentylacji?

Projektowanie instalacji wentylacyjnej to dość skomplikowany proces. Bez względu na to, czy projekt ma być dla domu jednorodzinnego, czy przedsiębiorstwa, mechanizmy przygotowywania projektu są podobne.

Po pierwsze, projekt musi być przygotowany już na etapie budowy, przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Jest on obliczany na podstawie kilku parametrów:

  • przeznaczenia i kubatury pomieszczenia (a więc powierzchni pomnożonej przez wysokość stropów),
  • planowanej wymiany powietrza,
  • przepuszczalności użytych materiałów budowlanych,
  • obecności sprzętów, które dodatkowo zanieczyszczają powietrze (takich jak piec),
  • czynników zewnętrznych, jak pogoda czy klimat.

Co więcej, właściwie wykonany projekt uwzględnia również wszystkie osoby, które na stałe mieszkają bądź pracują w danym budynku.

Projekt systemu wentylacji powinien zawierać część graficzną oraz część opisową. Ta pierwsza obejmuje rysunki, przekroje, widoki oraz plany węzłów systemu. Z kolei w części opisowej powinna znaleźć się charakterystyka sprzętu, szacowane zużycie energii i poziomu hałasu oraz możliwość rekuperacji.

W gotowym projekcie powinny znajdować się też szczegółowe instrukcje dla budowlańców, elektryków oraz hydraulików wraz z rozmieszczeniem wszystkich elementów instalacji, takich jak ściany wewnętrzne.

Jakie są etapy wykonania projektu systemu wentylacji?

W pierwszej kolejności specjalista wykonuje wszystkie wymagane pomiary. Następnym krokiem są obliczenia aerodynamiczne oraz akustyczne:

  • wymiany powietrza,
  • długości trasy instalacji,
  • różnicy wysokości,
  • poziomu hałasu wentylacji działającej z pełną mocą.

Po wykonaniu obliczeń projektant ustala lokalizację kanałów wentylacyjnych, kratek i innych składowych systemu tak, by system wentylacji współgrał z innymi sieciami. Następnie przygotowuje dokumentację przyłącza do sieci elektroenergetycznej oraz wizualizację systemu, czyli rysunki oraz przekroje. Ostatnim krokiem jest dobór sprzętu oraz przedstawienie kosztorysu.

O tym należy pamiętać projektując system wentylacji

Bardzo ważne jest, by nie montować nawiewów w strefach przebywania ludzi. W końcu nikt (lub przynajmniej większość) nie lubi, gdy powietrze dmucha mu prosto w kark lub w oczy. Prędkość powietrza z nawiewu nie powinna zatem przekraczać 0,2 m/s.

Projekt powinien uwzględniać możliwość dostosowywania wentylacji do warunków zewnętrznych. Inaczej będzie pracował w sezonie grzewczym, a inaczej latem. W pierwszym przypadku mniej intensywnie, w drugim mocniej. Oprócz tego latem wentylacja odpowiada też za odprowadzanie wilgoci i zanieczyszczeń z pomieszczenia.

Wentylacja powinna też pracować na innym biegu w dzień, a na innym w nocy. Kiedy wszyscy domownicy śpią, wentylacja najlepiej, by działała na 1 biegu, z kolei w dzień, kiedy w domu przebywa więcej osób, może osiągać 2 lub 3 bieg.

W projekcie nie należy umieszczać centrali blisko sypialni, a wyrzutni tuż przy oknie. Aby zminimalizować hałas, na wylocie i nawiewie należy uwzględnić tłumiki hałasu.

Instalacja wentylacji bez projektu – jakie są konsekwencje?

Jakie skutki może mieć montaż wentylacji na własną rękę, bez odpowiedniego projektu? Otóż źle dobrany rozmiar kanałów wentylacyjnych oraz niewłaściwa instalacja elementów może skutkować słabym dopływem świeżego powietrza oraz nieskutecznym oczyszczaniem go.

Oprócz tego nieefektywny system wentylacji niesie ze sobą ryzyko powstawania pleśni, grzybów. Źle zainstalowana wentylacja, oprócz słabszego działania, może również uporczywie buczeć lub wibrować, aż w końcu ulec awarii.

Zatem jak widzisz, nie warto ryzykować i stawiać na montaż wentylacji bez profesjonalnego projektu. Zaoszczędzone na tym etapie pieniądze wydasz na naprawę niewydajnego systemu w przyszłości.

DO GÓRY