Czy pompa ciepła nadaje się do grzejników?

Ceny tradycyjnych paliw są niestabilne i trudne do przewidzenia w kolejnym sezonie. To z kolei skłania właścicieli domów jednorodzinnych do zmian w kierunku korzystania z odnawialnych źródeł energii. Świetną alternatywą dla kotłów stała się ekologiczna i tania w eksploatacji pompa ciepła. Jednak przy takiej wymianie najczęściej rodzi się w głowie bardzo ważne pytanie – czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami? Pora się dowiedzieć.

Powietrzna Pompa ciepła dla starej modernizowanej instalacji ogrzewania

Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór?

Przede wszystkim dlatego, że kiedy wybierasz pompę ciepła jako system do ogrzewania domu, to wybierasz również przygotowywanie z jej pomocą ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie pomieszczeń w sezonie letnim. Poza tym jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym, bowiem wykorzystuje odnawialne źródła energii i pobiera ciepło z powietrza, wody lub gruntu. Pompa może pracować bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat. Nie powinno więc dziwić, że polski rynek pomp ciepła kwitnie i ma się dobrze. W końcu to jedno z najlepszych rozwiązań do ogrzewania domu.

Jeśli same zalety instalacji pompy nie wystarczą, aby przekonać Cię do jej zakupu, to pamiętaj, że możesz uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe na zakup i montaż instalacji. Wszystko to w ramach programów:

  • Stop Smog
  • Ciepłe mieszkanie
  • Czyste Powietrze
  • Czyste Powietrze Plus
  • Moje Ciepło
  • Mój Prąd 5.0
  • Agroenergia
  • Energia Plus

Współpraca pompy ciepła z grzejnikami

Wysokotemperaturowe pompy ciepła to rozwiązanie, które pochłania bardzo dużo funduszy już na samym wstępie. Są to bowiem bardzo drogie inwestycje, przy których trudno mówić o oszczędności. Dzięki nim możesz nagrzać wodę do temperatury około 60°C, co w przypadku grzejników, nadal może okazać się niewystarczające. W rezultacie musisz zużyć więcej prądu i tym samym otrzymujesz wyższe rachunki. Skupić więc należy swoją uwagę na nowoczesnych, niskotemperaturowych rozwiązaniach.

Większość dostępnych na rynku instalacji to właśnie niskotemperaturowe pompy ciepła, które potrzebują odpowiedniego odbiornika ciepła, aby móc ogrzać daną powierzchnię. Taki rodzaj systemu będzie najefektywniej współpracował z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Dlatego powiązanie takiej pompy z tradycyjnymi grzejnikami może okazać się trudne i nieopłacalne. Na szczęście na rynku dostępne są grzejniki, których konstrukcja jest doskonale dopasowana do rozwiązań niskotemperaturowych.

powietrzna pompa ciepłą i ogrzewanie grzejnikowe

Pozostawienie starych grzejników ściennych i wymiana kotła na pompę ciepła z zasilaniem wodą o niższej temperaturze niż wymaga tego instalacja (w tym przypadku tradycyjne grzejniki), powoduje brak wydajności. Oczywiście możesz zawalczyć z tym problem i zwiększyć wielkość grzejników w domu. Niestety zwykle nie ma to sensu, gdyż ich powierzchnia często musiałaby zmienić się aż trzykrotnie. Dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań konstrukcyjnych do współpracy niskotemperaturowej pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami, ale nie jest to korzystne i wydajne rozwiązanie.

Pamiętaj, że jeśli w Twoim domu nie ma możliwości przeprowadzenia modernizacji instalacji grzewczej, wówczas warto wybrać wysokotemperaturowe pompy ciepła. Świetnie sprawdzają się w starszym budownictwie, gdzie praca z wyższymi temperaturami zasilania jest koniecznością.

Rodzaje grzejników idealne do niskotemperaturowej instalacji

Jeśli Twój dom dopiero powstaje, to prawdopodobnie nie masz problemu z wyborem odpowiedniej instalacji. Kłopoty zaczynają się, dopiero gdy w grę wchodzą obiekty wymagające modernizacji. Wtedy wybór ogrzewania podłogowego, ściennego czy płaszczyznowego może okazać się niemożliwy.

Powodem mogą być ogromne koszty zmian czy zbyt mała nośność stropu pomiędzy kondygnacjami. Wówczas dodatkowa warstwa betonu, która pokryje rury, będzie po prostu zbyt ciężka dla całej konstrukcji. Czas więc przyjrzeć się odbiornikom ciepła, które będą idealne do instalacji niskotemperaturowej i których możesz użyć zamiast tradycyjnych grzejników.

Grzejniki płytowe

Instalacje niskotemperaturowe, jak sama nazwa wskazuje, działają na niewielkich temperaturach. Dlatego tak ważna jest powierzchnia wymiany ciepła. Grzejniki płytowe charakteryzują się płaską i dużą powierzchnią, która świetnie przekazuje ciepło. To współczesny następca tradycyjnych i dobrze znanych żeberkowych kaloryferów, który bez problemu możesz zamontować w mieszkaniu podczas modernizacji. Jest to również dobra opcja, jeśli zależy Ci na drewnianej podłodze i w grę nie wchodzi ogrzewanie podłogowe.

Jak wybrać instalatora pomp ciepła

Warto zwrócić uwagę na grzejniki płytowe z podłączeniem środkowym, które, mimo że są droższe, to ich montaż jest łatwiejszy. Poza tym, jeśli okaże się, że komfort cieplny domowników nie jest wystarczający, możesz bez uciążliwego remontu wymienić grzejnik na większy.

Pamiętaj, aby instalację grzejników płytowych powierzyć profesjonalnej firmie. Ich odpowiedni dobór i montaż ma ogromne znaczenie w późniejszym wykorzystywaniu ich z pompą ciepła.

Klimakonwektory

Klimakonwektory to kolejna świetna alternatywa dla tradycyjnych grzejników, którą możesz nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić pomieszczenie. Pozwalają na precyzyjnie utrzymanie temperatury w pomieszczeniu przy niewielkich i zgrabnych wymiarach. Wyglądem przypominają standardowe grzejniki, jednak różnią się od nich zastosowaną technologią – przepływające wokół lamel wymiennika powietrze wymuszane jest za sprawą wentylatora.

Do tego klimakonwektory wyposażone są w tacę ociekową i system odprowadzania skroplin, aby móc działać w trybie chłodzenia. Ze względu na sposób montażu można podzielić je na: wiszące, kanałowe, kasetonowe i konsolowe.

Klimakonwektory cieszyły się przez wiele lat popularnością głównie w biurowcach i hotelach, a to za sprawą funkcji chłodzenia, która nie była tak popularna w domach jednorodzinnych. Jednak postępujące zmiany klimatu spowodowały, że coraz chętniej sięgają po nie właściciele mieszkań. Wszystko dlatego, że są to odbiorniki niskotemperaturowe, co pozwala na korzystanie z pompy ciepła na niskim parametrze, ale za to z wysoką efektywnością.

Grzejniki kanałowe z wymuszoną konwekcją

Coraz częściej można spotkać się z montowaniem dużych okien, które niejako otwierają przestrzeń na część ogrodową. Duże szklane powierzchnie powodują równie duże straty cieplne i to bez względu na jakość okien czy ich osadzenia. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie w ich pobliżu grzejników kanałowych z wymuszoną konwekcją. Ich działanie polega na zastosowaniu specjalnych wentylatorów, które zwiększają dynamikę przepływu powietrza. Gdy temperatura spadnie poniżej preferowanej, sterownik załączy wentylatory i automatycznie wyłączy je, gdy osiągnie oczekiwany przez Ciebie poziom.

Grzejniki kanałowe świetnie działają w niskich temperaturach zasilania, a to dzięki wysokiej efektywności, która wynika z właściwości materiałów użytych do ich budowy oraz niezwykle precyzyjnego sterowania.

DO GÓRY