Klimatyzacja do domu. Czym jest i jak działa?

Czy wiesz, że klimatyzacja domowa z powodzeniem zastąpi klasyczne źródła ogrzewania? Jest przy tym znacznie łatwiejsza w obsłudze. Mało tego, jej montaż wymaga minimalnej ingerencji w strukturę ścian i innych elementów nośnych. Nie generuje również kurzu ani pyłu (jak dzieje się to w przypadku pieców na węgiel i pelet drzewny). Równocześnie pozostaje tańsza od instalacji gazowej.

Klimatyzator ścieny split Daikin Stylish Blackwood do domu

W przeciwieństwie do wszystkich wymienionych źródeł ogrzewania, klimatyzacja do domu zapewnia również stałą cyrkulację powietrza, oczyszcza i filtruje powietrze chroniąc domowników przed smogiem i alergenami. W dodatku przychodzi z pomocą w upalne dni, schładzając skutecznie pomieszczenia.

Jak działa klimatyzacja domowa?

Klimatyzacja domowa to system zapewniający chłodzenie i osuszanie powietrza. Proces ten zaczyna się zawsze od pobrania powietrza z pomieszczenia, po czym jest ono filtrowane, oczyszczane i schładzane (lub nagrzewane) przez odpowiednie układy. Następnie powietrze wraca do pomieszczenia, co powoduje zamianę temperatury do pożądanego poziomu, a dodatkowo zmienia się wilgotność powietrza (zgodnie z żądaniem).

Co ważne, klimatyzatory domowe oferują różne tryby pracy, pozwalające tak ustawić urządzenia, by jak najściślej spełniały indywidualne potrzeby domowników. Nawet jeśli każdy z nich lubi inne warunku, inną temperaturę lub właśnie teraz wymaga określonego komfortu.

Rodzaje klimatyzacji dla domu

Klimatyzacja domowa występuje w wielu wersjach i modelach. Jedne powstały z myślą o domach jednorodzinnych, inne w znacznie większych budynkach, zamieszkiwanych przez kilka pokoleń. Wśród klimatyzacji domowych możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • klimatyzatory przenośne
  • klimatyzatory ścienne
  • klimatyzatory kanałowe
  • klimatyzatory przypodłogowe

Każdy typ klimatyzacji do domu ma swoje zalety i swoją specyfikę. Warto je poznać, by dokonać najlepszego wyboru. Lecz jeśli nie masz pewności, zdaj się na nas. Chętnie doradzimy.

Systemy czyszczenia powietrza i filtrowanie

Systemy czyszczenia powietrza i filtrowanie to ważne funkcje klimatyzatorów domowych, które wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu. Filtry w klimatyzatorze usuwają z powietrza zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, bakterie i wirusy, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Zwróć uwagę na rodzaj i jakość filtrów w klimatyzatorze oraz na częstotliwość wymiany filtrów. W ten sposób zapewnisz ciągłą ochronę przed zanieczyszczeniami i każdego dnia będziesz oddychać pełną piersią.

daikin cicha klimatyzacja multisplit do domu

Kluczowe parametry klimatyzacji dla domu

Chcesz wiedzieć, które parametry klimatyzacji dla domu są najważniejsze? Zebraliśmy je dla Ciebie wraz z krótkimi wyjaśnieniami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Doradzimy, wyjaśnimy niuanse, zaproponujemy najlepsze rozwiązania.

Wielkość pomieszczenia a moc urządzenia

Wybierając klimatyzator dla domu, należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym będzie on montowany. To jedyna droga, aby zapewnić optymalne warunki klimatyczne, a przy okazji oszczędzać energię. Klimatyzator o zbyt małej mocy nie będzie w stanie skutecznie schłodzić dużego pomieszczenia. Natomiast zbyt duża moc urządzenia będzie generować wysokie koszty eksploatacji – zupełnie niepotrzebnie.

Efektywność energetyczna klimatyzatora

Efektywność energetyczna klimatyzatora to kluczowy parametr, który wpływa na koszty eksploatacji urządzenia. Im wyższa klasa energetyczna klimatyzatora, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższe rachunki za prąd. Dlatego wybieraj klimatyzatory o klasie energetycznej A++ lub A+, które charakteryzują się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii. Znajdziesz je w ofercie Kliwent.

Poziom hałasu generowany przez klimatyzator

Poziom hałasu generowany przez klimatyzator to ważny parametr. Klimatyzatory pracujące głośno źle wpływają na mieszkańców, zwłaszcza w przypadku instalacji ulokowanych w sypialni lub pokoju dziecięcym. Inwestycja w jednostki ciche sprawia, że wszyscy cieszą się doskonałymi warunkami cieplnymi bez przebywania w irytującym szumie.

DO GÓRY