Klimatyzacja do domu. Czym jest i jak działa?

Czy wiesz, że klimatyzacja domowa z powodzeniem zastąpi klasyczne źródła ogrzewania? Jest przy tym znacznie łatwiejsza w obsłudze. Mało tego, jej montaż wymaga minimalnej ingerencji w strukturę ścian i innych elementów nośnych. Nie generuje również kurzu ani pyłu (jak dzieje się to w przypadku pieców na węgiel i pelet drzewny). Równocześnie pozostaje tańsza od instalacji gazowej.

W przeciwieństwie do wszystkich wymienionych źródeł ogrzewania, klimatyzacja do domu zapewnia również stałą cyrkulację powietrza, oczyszcza i filtruje powietrze chroniąc domowników przed smogiem i alergenami. W dodatku przychodzi z pomocą w upalne dni, schładzając skutecznie pomieszczenia.

Jak działa klimatyzacja domowa?

Klimatyzacja domowa to system zapewniający chłodzenie i osuszanie powietrza. Proces ten zaczyna się zawsze od pobrania powietrza z pomieszczenia, po czym jest ono filtrowane, oczyszczane i schładzane (lub nagrzewane) przez odpowiednie układy. Następnie powietrze wraca do pomieszczenia, co powoduje zamianę temperatury do pożądanego poziomu, a dodatkowo zmienia się wilgotność powietrza (zgodnie z żądaniem).

Co ważne, klimatyzatory domowe oferują różne tryby pracy, pozwalające tak ustawić urządzenia, by jak najściślej spełniały indywidualne potrzeby domowników. Nawet jeśli każdy z nich lubi inne warunku, inną temperaturę lub właśnie teraz wymaga określonego komfortu.

Rodzaje klimatyzacji dla domu

Klimatyzacja domowa występuje w wielu wersjach i modelach. Jedne powstały z myślą o domach jednorodzinnych, inne w znacznie większych budynkach, zamieszkiwanych przez kilka pokoleń. Wśród klimatyzacji domowych możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • klimatyzatory przenośne
  • klimatyzatory ścienne
  • klimatyzatory kanałowe
  • klimatyzatory przypodłogowe

Każdy typ klimatyzacji do domu ma swoje zalety i swoją specyfikę. Warto je poznać, by dokonać najlepszego wyboru. Lecz jeśli nie masz pewności, zdaj się na nas. Chętnie doradzimy.

Systemy czyszczenia powietrza i filtrowanie

Systemy czyszczenia powietrza i filtrowanie to ważne funkcje klimatyzatorów domowych, które wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu. Filtry w klimatyzatorze usuwają z powietrza zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki, bakterie i wirusy, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Zwróć uwagę na rodzaj i jakość filtrów w klimatyzatorze oraz na częstotliwość wymiany filtrów. W ten sposób zapewnisz ciągłą ochronę przed zanieczyszczeniami i każdego dnia będziesz oddychać pełną piersią.

Kluczowe parametry klimatyzacji dla domu

Chcesz wiedzieć, które parametry klimatyzacji dla domu są najważniejsze? Zebraliśmy je dla Ciebie wraz z krótkimi wyjaśnieniami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Doradzimy, wyjaśnimy niuanse, zaproponujemy najlepsze rozwiązania.

Wielkość pomieszczenia a moc urządzenia

Wybierając klimatyzator dla domu, należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym będzie on montowany. To jedyna droga, aby zapewnić optymalne warunki klimatyczne, a przy okazji oszczędzać energię. Klimatyzator o zbyt małej mocy nie będzie w stanie skutecznie schłodzić dużego pomieszczenia. Natomiast zbyt duża moc urządzenia będzie generować wysokie koszty eksploatacji – zupełnie niepotrzebnie.

Efektywność energetyczna klimatyzatora

Efektywność energetyczna klimatyzatora to kluczowy parametr, który wpływa na koszty eksploatacji urządzenia. Im wyższa klasa energetyczna klimatyzatora, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższe rachunki za prąd. Dlatego wybieraj klimatyzatory o klasie energetycznej A++ lub A+, które charakteryzują się wysoką wydajnością i niskim zużyciem energii. Znajdziesz je w ofercie Kliwent.

Poziom hałasu generowany przez klimatyzator

Poziom hałasu generowany przez klimatyzator to ważny parametr. Klimatyzatory pracujące głośno źle wpływają na mieszkańców, zwłaszcza w przypadku instalacji ulokowanych w sypialni lub pokoju dziecięcym. Inwestycja w jednostki ciche sprawia, że wszyscy cieszą się doskonałymi warunkami cieplnymi bez przebywania w irytującym szumie.

DO GÓRY