Jak działa pompa ciepła?

Zastanawiało Cię kiedyś, jak działa pompa ciepła? Jaki schemat pracy wykorzystuje i co sprawia, że energia obecna w naturze zmienia się w ciepło, chłód oraz ciepłą wodę użytkową? Ich system działania jest wbrew pozorom prosty, a możliwość zdalnego sterowania niesamowicie wygodna. Każda pompa ciepła stanowi ekologiczny wybór, opłacalny się zarówno dla kieszeni, dla zdrowia, jak i dla środowiska.

Działanie pompy ciepła – trzy etapy, które prowadzą do ogrzewania

Urządzenie grzewcze, jakim jest pompa ciepła, to specyficzna instalacja. Wpływa na to fakt, że ona sama nie wytwarza ciepła, ale pobiera je z otoczenia – z wody, z ziemi lub z powietrza. Dopiero wtedy przekształca je i przekazuje do Twojego budynku. Cały system grzewczy pompy można podzielić na trzy główne części:

  • Dolne źródło, z którego pobierane jest ciepło (woda, grunt, powietrze).
  • Pompa ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia i transportuje je do instalacji grzewczej.
  • Górne źródło, które znajduje się w Twoim budynku i przekazuje ciepło do poszczególnych pomieszczeń.
pompa ciepła w ogrodzie

Można powiedzieć, że dolne źródło to rodzaj akumulatora, z którego czerpana jest energia. Natomiast pompa to transformator, przekształcający ją w użyteczną dla Ciebie postać.

Wydajne działanie, czyli właściwy dobór mocy

Odpowiednio dobrana moc pompy zapewnia właściwe działanie instalacji i sprawia, że bez problemu pokrywa Twoje zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach. Dlatego potrzebujesz informacji, jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na moc. Tylko wtedy dowiesz się, jaką moc musisz dostarczyć, aby pompie ciepła udało się pokryć straty spowodowane wentylacją oraz przenikaniem w warunkach projektowych. Odpowiednio dobrana moc to gwarancja właściwej pracy pompy i właściwy komfort termiczny domowników.

Dwa źródła ciepła, czyli układ biwalentny

Ogrzewasz dom przy pomocy kotła, ale chcesz zmniejszyć swoje rachunki? Wybierz dwa źródła ciepła i dobierz do swojej instalacji pompę ciepła. Taki układ nazywany jest biwalentnym, a jego praca polega na zastosowaniu pompy ciepła do momentu niezbędnego dla ogrzania budynku. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej oczekiwanej, wtedy ogrzewanie przejmuje konwencjonalne źródło ciepła.

ogrzewanie pomieszczeń pompą ciepła

Możesz wyznaczyć punkt biwalencyjny, czyli temperaturę graniczną, do której pompa ciepła nie potrzebuje wsparcia i pracuje samodzielnie. Zyskujesz pewność, że bez względu na warunki zewnętrzne zapewniasz swoim najbliższym komfort cieplny, nawet podczas srogiej zimy.

Gruntowa pompa ciepła – grunt to odpowiednia powierzchnia

Masz do wyboru aż 3 rodzaje instalacji o zróżnicowanym źródle dolnym. W przypadku gruntowych pomp ciepła ich źródłem ciepła jest grunt, skąd wykorzystywana jest energia skumulowana w jego wnętrzu. Te najbardziej efektywne świetnie radzą sobie z ogrzaniem całego domu.

niskotemperaturowa pompa ciepła

Nie potrzebujesz więc dodatkowego źródła, aby zagwarantować sobie stabilne miejsce, z którego pozyskasz przyjemne ciepło w chłodne dni. Gruntowe pompy lubią przestrzeń i sporo jej wymagają podczas montażu. W zamian możesz liczyć na cichą pracę i wielozadaniowość, bowiem ten rodzaj pompy świetnie spisuje się do ogrzewania pomieszczeń.

Powietrzna pompa ciepła – do ogrzewania nie tylko powietrza

Powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszym typem tego rodzaju instalacji w Polsce. Wszystko dlatego, że ich konstrukcja jest prosta, montaż szybki, a koszt zakupu niewielki. Ze względu na sposób działania wyróżnia się:

  • Pompę ciepła powietrze-powietrze – jej praca jest taka sama, jak w przypadku zwykłych klimatyzatorów, służy do ogrzewania i chłodzenia z tą różnicą, że urządzenie posiada zmienioną konstrukcje redukującą narastanie szronu. Instalacja pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje je do wnętrza Twojego domu. Ty natomiast szybko otrzymujesz ciepło, które zadba o Twój komfort termiczny, kiedy zrobi się chłodno.
  • Pompę ciepła powietrze-woda – ten rodzaj instalacji transportuje ciepło pobrane z zewnątrz do instalacji grzewczej w Twoim domu oraz do zbiorników gorącej wody. W zamian otrzymujesz optymalną temperaturę w domu i płynącą w kranach przyjemnie ciepłą wodę.

Wodna pompa ciepła, czyli im więcej cieków wodnych tym lepiej

Ich wydajność jest jeszcze większa niż w przypadku pomp gruntowych. Jednak, aby działały prawidłowo, pod Twoją działką muszą znajdować się odpowiednio wydajne cieki wodne. Wówczas z pomocą rur umieszczanych w pobliżu źródła, woda jest ogrzewana, i ciepło jest przekazywane do Twojej instalacji grzewczej w domu.

pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe

W ten sposób otrzymujesz ciepłą wodę, która przy pomocy odpowiedniej instalacji ogrzeje cały dom. Z powodzeniem i bez przeszkód pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania w Twoim domu. To niezawodne rozwiązanie, które działa samodzielnie i nie potrzebuje dodatkowych rozwiązań wspomagających.

Potrzebujesz doradztwa w zakresie wyboru pompy ciepła? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.

DO GÓRY