Ogrzewanie klimatyzacją. Odkryj wady i zalety

Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad ogrzewaniem swojego domu klimatyzacją. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników, ale równie wielu przeciwników. Klimatyzator kojarzony jest głównie z możliwością schłodzenia pomieszczenia w upalne dni, jeśli jednak zdecydujesz się na taki z wbudowaną pompą ciepła, możesz równie wydajnie ogrzać pomieszczenie w okresie przejściowym. Warto jednak zadać sobie pytanie – czy warto zastępować tradycyjne i sprawdzone rozwiązania?

Ogrzewanie domu i biura

Plusy ogrzewania klimatyzacją – Twój komfort jest najważniejszy

Z dzisiejszymi możliwościami i technologią wydajne ogrzewanie pomieszczeń z pomocą klimatyzatora w końcu jest możliwe. Decydując się na klimatyzator z wbudowaną pompą ciepła typu powietrze-powietrze, otrzymujesz sprzęt, który zadba o Twój komfort termiczny zarówno latem, jak i wiosną czy jesienią. Jeśli tu jesteś, to na pewno interesują Cię więcej niż tradycyjne rozwiązania. Warto więc pomyśleć nad urządzeniami, które spełniają więcej niż jedną funkcję, a przy tym wyglądają dobrze i oczyszczają powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu.

Zalety ogrzewania klimatyzacją

  • Oszczędność pieniędzy – w okresie przejściowym (wiosną i jesienią), kiedy temperatury nocą nie są ekstremalnie niskie, możesz liczyć na znacznie niższe rachunki, niż w przypadku używania grzejników elektrycznych. Ceny ogrzewania wyraźnie wzrosły, więc ogrzewanie klimatyzatorem w dłuższej perspektywie jest opłacalne.
  • Ekologia – klimatyzator podczas ogrzewania nie produkuje żadnych spalin ani pyłów, więc otrzymujesz powietrze wolne od szkodliwych substancji, a przy tym zmniejszasz emisję gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery.
  • Zdrowe powietrze – specjalne filtry powietrza w nowoczesnych klimatyzatorach nie dopuszczają do rozwoju bakterii i zatrzymują wirusy, a Ty i Twoja rodzina możecie cieszyć się rześkim powietrzem.
  • Łatwa i wygodna obsługa– z fotela, kanapy, drugiego końca pomieszczenia. Nie musisz podchodzić do urządzenia, aby zmienić temperaturę. Wystarczy użyć aplikacji w telefonie czy naściennego lub uniwersalnego pilota i dostosować stopnie Celsjusza do własnych preferencji. Do tego wcale nie musisz być w domu, aby zmienić temperaturę. Klimatyzatory dają Ci możliwość sterowania zdalnego, które dobrze jest wykorzystać przed powrotem z pracy, aby wrócić do ciepłego i przytulnego mieszkania.
  • Oszczędność czasu i mniejszy wysiłek – klimatyzator nie będzie wymagał od Ciebie stałego doglądania i dorzucania opału w kotłowni. Jedyne co musisz zrobić, aby ogrzać nim pomieszczenie, to włączyć i ustawić odpowiednią temperaturę. Prosto, wygodnie i z zaoszczędzonym czasem.
  • Elegancki wygląd– nowoczesne klimatyzatory komponują się z każdą aranżacją i zajmują mało miejsca. Możesz wybierać spośród wielu opcji kolorystycznych i kształtów, aby dostosować instalację do wnętrza swojego domu.

Funkcja grzania ma pewne minusy

Jak każda funkcja tak i ogrzewanie domu klimatyzatorem ma swoje wady. Pamiętaj, że głównym zadaniem takiej jednostki jest schładzanie powietrza, a opcja ogrzania jest dodatkiem, który nie zawsze radzi sobie z temperaturą tak, jakbyś tego oczekiwał.

Klimatyzator jako pompa ciepła

Wady ogrzewania klimatyzacją

  • Mała moc grzewcza – klimatyzator świetnie poradzi sobie z ogrzaniem Twojego domu w okresach przejściowych i tego nie można mu odmówić. Niestety podczas bardzo mroźnych zim może być niewystarczający. Klimat zmienia się bardzo szybko, jednak nadal możesz być świadkiem skrajnie niskich temperatur, które będą wymagać wydajnego ogrzewania.
  • Montaż klimatyzatorów – jest skomplikowany, czasochłonny i na pewno nie najtańszy. Aby zamontować klimatyzator, potrzebujesz skuć ściany we wszystkich pomieszczeniach, w których ma znaleźć się klimatyzator. Poza tym musisz przekuć się przez mur, aby zamocować jednostkę zewnętrzną.
  • Głośność – nowoczesne klimatyzatory są naprawdę ciche, ale nie bezgłośne. Delikatne szumy mogą wpływać na Twoje samopoczucie i przeszkadzać Ci w trakcie popołudniowej drzemki. Mogą, ale nie muszą. To zależy od tego, co Ci przeszkadza.
  • Wysokie koszty eksploatacyjne – klimatyzatory są energooszczędne, ale koszty związane z naprawą mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań grzewczych. Warto więc regularnie przeprowadzać przeglądy.
Klimatyzacja jako główne źródło ciepła

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy warto?

Nie ma wątpliwości, że ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem jest łatwe, wygodne, skuteczne i stosunkowo tanie. Obsługa urządzenia jest prosta, sama jednostka elegancka i nierzucająca się w oczy, a powietrze oprócz tego, że ciepłe to jeszcze wolne od zanieczyszczeń. Jednorazowy wydatek na montaż klimatyzacji jest oczywiście duży, ale w zamian otrzymujesz sprzęt służący Ci w upalne i chłodne dni. Ciągle rosnące temperatury, również zimą, pozwalają na zastąpienie tradycyjnego ogrzewania wielofunkcyjnymi klimatyzatorami.

DO GÓRY