Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna, która z powodzeniem zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jej działanie opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę zwaną rekuperatorem. Dzięki niemu w Twoim domu dochodzi do kontrolowanej wymiany powietrza brudnego i zużytego na świeże i czyste, aby dać Ci w pełni zdrową przestrzeń do życia i pracy. Co więcej, rekuperator odzyskuje część ciepła z nagrzanej już, lecz zanieczyszczonej przestrzeni, co gwarantuje zauważalną oszczędność na ogrzewaniu.

wentylacja czyste powietrze

Zdrowe powietrze dzięki rekuperacji

Fakty są brutalne. A te mówią, że otwieranie okien zimą, by wpuścić do środka nieco rześkiego powietrza, coraz rzadziej ma sens. Smog i dym w momencie zanieczyszczą nam przestrzeń. Przez resztę roku wcale nie jest lepiej, bo pyłki traw i drzew, jak również inne alergeny to tylko nieliczni z nieproszonych gości, którzy dostają się do Twojego domu z chwilą uchylenia okna. W dbaniu o stały dostęp do świeżego powietrza pomoże Ci system rekuperacji, który czyści, filtruje i ogrzewa powietrze. Zdrowy klimat w mieszkaniu wpływa korzystnie na Twoje zdrowie i zapobiega chorobom układu oddechowego.

Pomoc w walce z alergiami

Kiedy otwierasz okno, wpuszczasz do wnętrza olbrzymie ilość alergenów. Pyłki roślin potrafią uprzykrzyć życie Tobie i Twoim najbliższym, wywołując swędzenie, katar, kaszel, łzawienie lub kombinacje wymienionych nieprzyjemności. Rekuperacja okazuje się doskonałym system do walki z alergiami. Tworzy barierę dla pyłków i nie pozwala im przedostać się do domu albo mieszkania. Zaczerwienione oczy, ciągłe uczucie swędzenia czy katar są silnie ograniczone, a Ty możesz normalnie i szczęśliwie funkcjonować.

Stała wymiana powietrza – zapomnij o pleśni i grzybach

W zdrowym domu nie ma miejsca na pleśń i grzyby. Stała wymiana powietrza zapewniana przez rekuperację powoduje, że szkodliwa mikroflora nie ma warunków do rozwijania się. Ty za to masz dom wolny od drobnoustrojów. Nie martw się dłużej negatywnym wpływem pleśni na zdrowie Twoje i domowników. Koniec ze zmęczeniem, bólem głowy, żołądka i podrażnieniami.

Rekuperacja Komfovent

Pełna automatyka działania systemu rekuperacji

Wentylacja mechaniczna coraz częściej cechuje się pełną automatyką działania. Rekuperator rozpoznaje, kiedy w pomieszczeniu przebywa więcej osób i dostosowuje ustawienia, aby pozbyć się wilgoci i dwutlenku węgla. Tak samo sprawnie radzi sobie z zapachami w kuchni. Kiedy gotujesz, wentylacja pozbywa się zapachów przypraw i mięsa, więc nie musisz martwić się, że Twoje ubrania i meble przesiąkną obiadową rybą.

Często podróżujesz w celach służbowych? Czasami nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkiego i przypilnować wyłączenia niektórych urządzeń. Dlatego rekuperator sam spowalnia, gdy wykryje, że pomieszczenia są puste. Ty za to możesz liczyć na oszczędność energii elektrycznej i spokojną głowę.

Oszczędzaj na ogrzewaniu

Proces rekuperacji sprawia, że ciepłe powietrze z pomieszczenia jest odfiltrowywane od zanieczyszczeń i mieszane ze świeżym powietrzem, wprowadzanym do budynku. Oznacza to, że system przekazuje do pomieszczenia nagrzane już powietrze, które znacznie wpływa na temperaturę w pomieszczeniu. W ten sposób otrzymujesz wyższą temperaturę w pokojach i możesz zaoszczędzić nawet do 30% na wydatkach związanych z ogrzewaniem.

wentylacja odzysk energii oczyszczanie powietrza

Doskonałe rozwiązanie na gorące dni

Zainstalowany w rekuperatorze wymiennik ciepła doskonale radzi sobie nie tylko z ogrzewaniem powietrza. Gdy na zewnątrz temperatura jest wyższa niż w budynku, rekuperator pomija odzyskiwanie ciepła. System nawiewa chłodne powietrze, co powoduje, że w domu panuje znacznie przyjemniejsza temperatura do zdrowego funkcjonowania, niż na zewnątrz.

Rekuperator przyczynia się do obniżenia temperatury, której nie mógłbyś uzyskać, korzystając ze standardowej wentylacji lub otwierając okna. Ciesz się komfortowymi warunkami termicznymi o każdej porze roku.

DO GÓRY