Ile kosztuje korzystanie z klimatyzatora?

Klimatyzacja nadal kojarzona jest z dobrem luksusowym, jednak poniższe wyliczenia kosztów korzystania z klimatyzatora mogą podważyć to stwierdzenie. Obliczenie potencjalnego zużycia prądu może przekonać Cię do zakupu jednostki, która zadba o Ciebie i Twoich domowników podczas upalnego lata. Każde poniesione koszty można jednak zredukować. Wystarczy pamiętać o kilku sposobach, które pomogą Ci zaoszczędzić wydatków, a do tego wprowadzą do domu zdrowe nawyki.

Klimatyzator jako najefektywniejsze i niedrogie źródło ciepła

Etykieta energetyczna prawdę Ci powie

Zanim wybierzesz klimatyzator, skup się na tym, co mówi o nim jego etykieta energetyczna. Przyjęta przez Parlament Europejski norma powstała, aby każdy konsument mógł porównać dostępne na rynku produkty i wybrać spośród nich ten, który w jego ocenie jest najlepszy. Nakaz naklejania etykiet na każde urządzenie dopuszczone do sprzedaży znacznie ułatwia zakup za granicami kraju, gdyż wzór karty jest dokładnie taki sam dla wszystkich krajów UE.

Etykieta energetyczna klimatyzatorów

Etykieta energetyczna klimatyzatorów zawiera następujące informacje:

  • Marka oraz model urządzenia
  • Klasa efektywności energetycznej modelu
  • Poziom hałasu generowany przez jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną
  • Sezonowa efektywność w trybie pracy chłodzenie i grzanie
  • Strefa klimatyczna brana pod uwagę przy obliczeniach wydajności

Z samej etykiety energetycznej klimatyzatora można wyczytać bardzo dużo. Dowiesz się chociażby czy poziom hałasu jednostki jest dla Ciebie akceptowalny oraz jak dużo prądu pobiera. Na szczęście większość klimatyzatorów może pochwalić się klasą energetyczną od A do A+++. Sprzęty tej jakości charakteryzują się najlepszym gospodarowaniem pobieranej energii i przetwarzaniem jej w chłodne powietrze. W skrócie: im więcej plusów przy A, tym mniejsze rachunki.

Obliczenie kosztów korzystania z klimatyzatora

Wyliczenia kosztów korzystania z klimatyzatora nie są zbyt skomplikowane. Potrzebujesz jedynie wiedzieć, ile średnio klimatyzator zużywa energii na godzinę oraz ile godzin w ciągu miesiąca taki sprzęt będzie pracował. Jeśli udało Ci się określić te wartości, to wtedy liczbę godzin pracy klimatyzatora mnożysz przez liczbę kWh i cenę, jaką płacisz za 1 KWh w swojej taryfie.

najbardziej ekonomiczny sposób na ogrzewanie

Przykład, który ułatwi Ci zrozumienie obliczeń: Klimatyzator ma pobór prądu od 0,4 do 0,8 KW, co mnożysz przez 40 do 60 godzin pracy na miesiąc = 16 – 48 kWh miesięcznie. Zakładając, że pobór 1 kWh to 0,6 zł mnożysz tę wartość przez 16 i 48 kWh, co równa się 9,60 – 28,80 zł.

Jaki z tego wniosek? Klimatyzator, który pracuje przez 60 godzin miesięcznie przy poborze prądu 0,8 KW, generuje rachunek na niecałe 30 zł.

Klimatyzator jako najbardziej oszczędne rozwiązanie grzewcze

Sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków za klimatyzację

Podczas korzystania z klimatyzatora warto zwrócić uwagę na kilka zasad, które pozwolą Ci obniżyć rachunki za prąd, a przy tym wprowadzą w domu zdrowe nawyki:

  • Jeśli wychodzisz do pracy, pamiętaj, aby wyłączać klimatyzator. Sterowanie aplikacją pozwala na włączenie urządzenia zdalnie, więc możesz ustawić chłodzenie, np. pół godziny przed planowanym powrotem do domu.
  • Przeciąg w chłodzonym lub ogrzewanym pomieszczeniu nigdy nie jest wskazany. Dlatego zamykaj okna w tych pokojach, w których działa klimatyzator.
  • Upalnym latem nie trzeba wybierać skrajnie niskich temperatur, żeby schłodzić powietrze. Wystarczy ustawić klimatyzator na 21-24℃. To odpowiednia temperatura, aby domownicy czuli się komfortowo.
  • Różnica między temperaturą na zewnątrz a wewnątrz nie powinna być większa niż 6 stopni (w bardzo upalne dni maksymalnie 10 stopni). Duże różnice powodują duży pobór prądu, a do tego są bardzo niezdrowe dla organizmu.
  • Ustawienie klimatyzatora ma duży wpływ na jego wydajność. Zwróć uwagę, w jakim miejscu się znajduje i czy żaden z mebli nie przeszkadza mu w prawidłowym rozprowadzaniu powietrza.
DO GÓRY