Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja jest świetnym, proekologicznym zamiennikiem wentylacji grawitacyjnej. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza i stała jego wymiana w pomieszczeniach. Trudno wyobrazić sobie system, który sprawnie usuwa zanieczyszczenia, a swoimi kanałami dostarcza zdrowe i ogrzane powietrze.

Jednak rekuperacja dzięki swoim rozwiązaniom, technologiom i systemom sprawnie radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami, wilgocią czy pyłkami, które mogą powodować alergię. Ty natomiast otrzymujesz zdrową przestrzeń, w której funkcjonowanie staje się przyjemne, bezproblemowe, a co najważniejsze – zdrowe.

wentylacja monter

Zasady działania rekuperacji

Wentylacja mechaniczna polega na odzyskiwaniu ciepła i dodatkowemu ogrzewaniu nim pomieszczenia. Zużyte i zanieczyszczone ciepłe powietrze jest usuwane z pomieszczenia i mija się w wymienniku ze świeżym powietrzem zewnętrznym. Taka wymiana pozwala na ogrzanie rześkiego powietrza i dostarczenie go do wnętrza mieszkania. Zastosowanie rekuperacji w Twoim domu wpływa pozytywnie na klimat i zmniejsza wydatki związane z oczyszczaniem i ogrzewaniem mieszkania.

Odprowadzanie zanieczyszczonego i zużytego powietrza

W odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza ważną rolę odgrywają dobrze umiejscowione kratki wywiewne. To właśnie dzięki nim powietrze transportowane jest do centrali i tam za sprawą wentylatora wyciągowego dochodzi do filtrowania i przetransportowania go do rekuperatora.

Następnie wymiennik sprawnie odseparowuje ciepło lub zimno ze zużytego powietrza, aby mogło ono wrócić do Twojego domu i w zależności od pory roku ogrzać lub ochłodzić mieszkanie. Ostatni etap zanieczyszczonego powietrza to kanały, przez które jest wyrzucane na zewnątrz, a Ty możesz cieszyć się z przestrzeni wolnej od zanieczyszczeń.

rekuperacja filtr

Proces wprowadzania świeżego powietrza

Świeże powietrze, zanim dostanie się do Twojego domu, pobierane jest przez czerpnię, a następnie transportowane jest kanałami do centrali wentylacyjnej. Nim rozgości się w domu, dbając o Twoje drogi oddechowe, jest jeszcze filtrowane. Po właściwej filtracji wymiennik ciepła chłodzi je w okresie letnim i ogrzewa w czasie mrozów.

Wentylator wbudowany w centralę wentylacyjną rozprowadza powietrze do zaizolowanych termiczne kanałów. Następnie z tego miejsca jest ono rozprowadzane po całym budynku, aby domownicy mogli cieszyć się ze zdrowej przestrzeni.

Kanały rozprowadzające powietrze

Aby rekuperacja w Twoim domu mogła prawidłowo funkcjonować, potrzebne są kanały nawiewne oraz wywiewne. Za ich pomocą system usuwa zużyte i dostarcza świeże powietrze. Powietrze musi swobodnie przepływać pomiędzy pomieszczeniami z nawiewami do przestrzeni z wywiewami. Zwróć na to szczególną uwagę, np. wybierając drzwi z podcięciem wentylacyjnym, aby czyste powietrze mogło docierać do każdego zakątka.

Rekuperacja fabryka

Kanały nawiewne

Kanały nawiewne powinny być zlokalizowane w pomieszczeniach, w których Ty i Twoja rodzina dużo przebywacie. W końcu to z ich pomocą do domu dostarczane jest czyste i przefiltrowane powietrze. Przestrzeń wolna od zanieczyszczeń wpływa na samopoczucie i koncentrację, więc nawiewy obowiązkowo muszą znaleźć się w sypialni, salonie i gabinecie. Nie powinno zabraknąć ich również na korytarzu. Z niego swobodny przepływ czystego powietrza na dalsze pomieszczenia jest jeszcze prostszy i skuteczniejszy.

Kanały wywiewne

Głównym zadaniem kanałów wywiewnych jest usuwanie z pomieszczenia zużytego i zanieczyszczonego powietrza. Swoją funkcję najlepiej spełniają w pomieszczeniach, w których jest dużo wilgoci i zapachów. Kuchnia, WC, łazienka i pokój z kominkiem to obowiązkowe punkty na Twojej mapie kanałów wywiewnych.

Poza tym pamiętaj o przestrzeniach zamkniętych jak garderoba czy spiżarnia. Trudno tam o dobrą cyrkulację powietrza, więc szybko może dojść do zagrzybienia. Odpowiedni system wywiewów na to nie pozwoli, a Twoje domowe przetwory i ubrania będą bezpieczne.

DO GÓRY