Czy pompa ciepła wymaga przeglądu i serwisowania?

Pompa ciepła może służyć Tobie i domownikom przez wiele lat bez żadnej usterki. Jednak by się tak mogło stać, musi być ona regularnie serwisowana i sprawdzana. W końcu każde urządzenie, o które sumiennie się dba, może pochwalić się długą żywotnością. Dzięki corocznym przeglądom zyskujesz pewność, że instalacja jest sprawna, a drobne usterki nie zdążą stać się kosztownym problemem.

Przegląd gwarancyjny pompy ciepła

Serwis pompy ciepła

Pompy ciepła mają wysoki wskaźnik niezawodności. Mimo to bardzo ważne jest, aby wykonywać przeglądy kontrolne. W ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejkolwiek awarii jest znacznie niższe. W końcu pompa ciepła może pracować nawet 3 000 godzin w ciągu roku, tak więc jej stan techniczny powinien być regularnie kontrolowany. Warto wspomnieć również o gwarancji producenta, która najczęściej jasno określa terminy i częstotliwość przeglądów w okresie jej trwania.

Bardzo często producenci pomp ciepła udostępniają klientom specjalne aplikacje, z których pomocą możesz samodzielnie sprawdzić, czy urządzenie pracuje prawidłowo. Możesz również rozpoznać niektóre usterki i otrzymać informację jak je naprawić. Wiele problemów rozwiążesz samodzielnie, jedynie otrzymując wskazówki od serwisu. W ten sposób nie musisz do każdego najmniejszego problemu wzywać specjalistów.

Kiedy powinno się wykonać serwis pompy ciepła?

Obowiązkowy i najczęściej pierwszy przegląd pompy ciepła powinien zostać wykonany przed upływem pierwszego roku od momentu montażu. W przypadku, gdy Twoja gwarancja będzie dłuższa niż standardowa 2-letnia, często producent narzuca coroczny przegląd.

Autoryzowane uruchomienie instalacji pompy ciepła daikin

Sprawdzenie pompy pod kątem usterek najlepiej wykonać przed okresem grzewczym. W razie jakichkolwiek problemów masz czas na wezwanie specjalisty i naprawę problemu, zanim zrobi się chłodno i sprawne działanie systemu będzie na wagę złota.

Co uwzględnia przegląd pompy ciepła?

W trakcie przeglądu pompy ciepła serwisant ocenia przede wszystkim efektywność pracy urządzenia. Sprawdza, czy nie zużywa za dużo prądu i czy regulator jest ustawiony w taki sposób, aby maksymalnie efektywnie ogrzewać pomieszczenia. Cała lista komponentów, które serwisant powinien skontrolować, jest uwzględniona w protokole konserwacji, który to zapewnia producent. Większość prac serwisowych przebiega w podobny sposób i to bez względu na model czy rodzaj urządzenia.

Przegląd pompy ciepła uwzględnia najczęściej:

  • Sprawdzenie filtrów.
  • Kontrolę ciśnienia wraz ze szczelnością układu chłodniczego pompy.
  • Długość i częstotliwość pracy sprężarki.
  • Sprawdzenie bezpieczników i czujników.
  • Kontrolę zawilgocenia czynnika chłodniczego.
  • Sprawdzenie ciśnienia dolnego źródła ciepła oraz instalacji grzewczej.
  • Skontrolowanie poprawnego działania zaworów bezpieczeństwa.
  • Kontrolę osadzenia łączy elektrycznych.
  • Sprawdzenie i wyczyszczenie (jeśli tego wymaga) wymiennika, za pomocą którego urządzenie pobiera ciepło.

Poza wymienionymi wyżej czynnościami specjalista ma obowiązek sprawdzić historię błędów zapisaną w regulatorze. To pozwala mu ocenić poprawność działania urządzenia oraz szybkie rozpoznanie źródła ewentualnych usterek czy problemów.

Po serwisie specjalista sporządza raport, w którym podaje:

  • Wszelkie nieprawidłowości w działaniu pompy.
  • Uszkodzenia.
  • Zakres napraw, które muszą zostać wykonane przez serwisanta.

Kto może wykonać przegląd pompy ciepła?

Przedstawiciel producenta lub osoba mająca autoryzację firmy dokonuje podłączenia, pierwszego uruchomienia oraz późniejszego serwisu pompy. Listę autoryzowanych serwisów bez problemu znajdziesz na oficjalnych stronach producentów pomp ciepła. Możesz jej również szukać w dokumentach, które otrzymasz wraz z zakupem pompy.

Okresowe serwisowanie instalacji pompy ciepła

Pamiętaj i zwróć na to szczególną uwagę: pracę przy obiegu czynnika chłodniczego pompy może wykonywać jedynie specjalista z uprawnieniami f-gazowymi. Najlepiej jeśli producent ma listę rekomendowanych specjalistów, z których usług możesz korzystać. Zwróć uwagę, czy legitymują się certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje do montażu i serwisu pomp ciepła EUCERT. W ten sposób masz pewność, że jeśli wystąpią problemy, zostaną rozwiązane przez wykwalifikowany personel.

Więcej o EUCERT

Jak wygląda serwis zewnętrznej jednostki powietrznej pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła wymagają dodatkowego przeglądu. Wszystko dlatego, że jeden z jej modułów znajduje się na zewnątrz budynku i jest bezpośrednio narażony na działanie środowiska. Nasiona roślin, pyłki, owady, kurz czy liście to tylko niektóre z potencjalnych problemów. Jeśli jednostka zewnętrzna nie będzie podlegała kontroli, może dojść do zwiększenia oparów w przepływie powietrza i tym samym do zwiększenia zużycia prądu lub spadku wydajności. Przed sezonem grzewczym warto wyczyścić parownik samodzielnie. Da się to zrobić odkurzaczem, szczotką lub wodą pod ciśnieniem.

Zadania serwisanta przy przeglądzie powietrznej pompy ciepła

  • Sprawdzenie ogólnego stanu jednostki zewnętrznej poprzez wizję lokalną.
  • Sprawdzenie i wyczyszczenie lameli parownika oraz wanny kondensatu.
  • Zweryfikowanie prawidłowego osadzenia elektrycznych przyłączy.
  • Czyszczenie wnętrza pompy ciepła.
  • Kontrola połączeń chłodniczych i hydraulicznych.
  • Ocena odszraniania.
  • Weryfikacja ciśnienia w układzie górnego źródła.
  • Sprawdzenie ułożenia węża spustowego kondensatu.
  • Weryfikacji poprawności działania zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego.
  • Sprawdzenie pracy układu poprzez informacje dostępne w automatyce urządzenia.
DO GÓRY