Projekt systemu klimatyzacji

Nowoczesny obiekt musi posiadać klimatyzację. Ta instalacja jest dziś niezbędna – wpływa na samopoczucie osób przebywających w środku, zapewnia komfortowe warunki pracy, zwiększa wydajność pracowników. Zanim jednak instalacja będzie spełniała swoją funkcję, musi zostać dobrze zaprojektowana. I tu pojawiamy się my – firma Kliwent.

projekt systemu klimatyzacji

Decyzja o systemie klimatyzacji może być szybka i spontaniczna. To prawda. Natomiast projekt systemu klimatyzacji powinien być przemyślany i dobrany do powierzchni pomieszczeń, możliwości technicznych budynku, warunków atmosferycznych, z jakimi musi się zmierzyć oraz oczekiwań samych użytkowników. Pomożemy Ci z tym wszystkim.

Projekt systemu klimatyzacji – zacznij od ustalenia wydajności

Plan wyboru systemu klimatyzacji warto zacząć od potrzeb i oczekiwań, jakim sprostać ma instalacja. Dobór klimatyzatorów do pomieszczeń biurowych zależy od wielu czynników. Warto skupić się na tych najważniejszych, które pomogą w ustaleniu wydajności potrzebnych urządzeń. W projekcie systemu klimatyzacji zwracamy zatem uwagę na:

  • Dokładną powierzchnię i wysokość pomieszczeń, która będą chłodzone.
  • Liczbę osób, które docelowo będą przebywać w każdym pomieszczeniu.
  • Okna i inne źródła ciepła, które mogą wypłynąć na wzrost temperatury w pomieszczeniu (np. monitory, komputery, drukarki).

Klimatyzator dopasowany do budynku

Rzeczą fundamentalną przy projektowaniu systemu klimatyzacji jest miejsce ulokowania jednostek. Możesz wybrać standardowe klimatyzatory montowane na ścianie, jednostki przypodłogowe lub zdecydować się na dyskretną jednostkę, jaką są klimatyzatory kasetonowe czy kanałowe. Te ostatnie pozwalają oszczędzić mnóstwo miejsca, które możesz z kolei przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie. Nie zaburzysz przy tym wystroju wnętrza, bo te jednostki pozostają praktycznie niewidoczna.

projektant klimatyzacji

W przypadku wielokondygnacyjnych budynków wydajnym i energooszczędnym rozwiązaniem będzie system klimatyzacji VRV od firmy Daikin, który pozwala sterować instalacją z podziałem na piętra i pomieszczenia.

Funkcje klimatyzatorów odpowiadające Twoim potrzebom

Podczas projektowania systemu klimatyzacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego konkretnie wykorzystywana ma być instalacja? Dostępne na rynku klimatyzatory oprócz chłodzenia i ogrzewania mogą służyć również do oczyszczania i osuszania powietrza. W ten sposób ogranicza się rozwój grzybów oraz pleśni. Dodatkowa filtracja świetnie wpływa na eliminację zanieczyszczeń, takich jak: kurz, pył, dym papierosowy czy roztocza.

Projekt systemu klimatyzacji w wykończonym budynku

System klimatyzacji można zaplanować nie tylko na etapie powstawania budynku. Klimatyzatory zamontujesz w dowolnym momencie, a aktualne rozwiązania niw niewielkim stopniu ingerują w architekturę pomieszczeń. Co więcej, cały system klimatyzacyjny da się rozplanować tak, aby integracja z konstrukcję budynku (ścianami, stropem, podłogami) była pełna.

Dobór klimatyzacji pod wymagania pomieszczeń

Decydując się na klimatyzację w budynku, zwróć uwagę na układ pomieszczeń i funkcje, jakie pełnią w całej konstrukcji. Zupełnie inne warunki atmosferyczne panują na poddaszu czy w piwnicy, inne spotkasz w pomieszczeniach biurowych na pierwszym i drugim piętrze. Poprawnie rozplanowana instalacja, czyli plan przygotowany przez profesjonalistów, stanowi klucz do wydajnego i bezawaryjnego systemu, który posłuży przez wiele lat.

projekt systemu klimatyzacji vrv

Bezpieczna instalacja jest najważniejsza

Bezpieczeństwo ludzi, budynku i mienia jest najważniejsze. Decydując się na projekt systemu klimatyzacji, zwróć szczególną uwagę na sprawdzone, niezawodne i przetestowane urządzenia. Taki sprzęt oferuje Kliwent. Pamiętaj również, że tylko prawidłowo zamontowana oraz regularnie konserwowana klimatyzacja nie powoduje problemów. Ale my pomożemy Ci o to zadbać.

DO GÓRY