Projektowanie systemów klimatyzacji

Zdarzyło Ci się kiedyś po przeziębić po dłuższym przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu? A może czułeś na karku nieprzyjemne zimno z centrali umieszczonej tuż nad głową? Jeśli tak, to na własnej skórze odczułeś skutki niewłaściwie zaprojektowanego systemu klimatyzacji.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji w Twoim domu czy firmie, wystarczy zadbać o poprawny projekt systemu klimatyzacji, wykonany oczywiście przez profesjonalistów z doświadczeniem. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego dobrze przygotowany projekt klimatyzacji jest niezbędny, by system działał bezbłędnie, wydajnie i bezawaryjnie.

Co zyskujesz z projektem systemu klimatyzacji?

Profesjonalnie zaprojektowany, a potem właściwie wykonany, system klimatyzacji zapewni Ci optymalną temperaturę o każdej porze roku. Wystarczy jedno kliknięcie, by cieszyć się przyjemnym chłodem latem i otulającym ciepłem jesienią lub zimą. Dobrze zamontowana klimatyzacja zadba też o optymalną wilgoć powietrza, które Cię otacza.

Co więcej, fachowo wykonany projekt systemu klimatyzacji pozwala uniknąć kosztów związanych z naprawą niedociągnięć oraz błędów. Klimatyzacja zainstalowana bez projektu wcześniej czy później wymagać będzie wymiany, a to ze względu na wadliwe działanie.

Do jakich budynków można wykonać projekt klimatyzacji?

Nie jest prawdą, że projekt klimatyzacji wykonuje się tylko dla nowo powstających budynków. Owszem, wtedy projektuje się system klimatyzacji od podstaw, ukrywając kolejne elementy w architekturze, co sprawia, że proces ten wymaga mniej pracy i jest łatwiejszy.

Jednak doświadczony projektant bez trudu przygotuje też projekt klimatyzacji dla budynków istniejących już od dobrych kilkunastu lat. Nie muszą to być również tylko domy jednorodzinne czy mieszkania, ale również biurowce, budynki użyteczności publicznej, hale i zakłady przemysłowe.

Kto powinien wykonać projekt systemu klimatyzacji?

Projekt systemu klimatyzacji powinien przygotować doświadczony projektant we współpracy z architektem. Ich współpraca zaowocuje przeniesieniem systemu na trójwymiarową przestrzeń i wykonaniem wszystkich niezbędnych obliczeń, a następnie doborem elementów instalacji. Dzięki takiej wizualizacji będziesz mógł zobaczyć, jak w praktyce funkcjonuje cały system.

Co powinien zawierać projekt systemu klimatyzacji?

Przy opracowywaniu projektu systemu klimatyzacji, należy uwzględnić aspekty takie jak:

  • konstrukcja i bryła budynku,
  • bezpieczeństwo konstrukcji,
  • komfort termiczny osób przebywających stale w pomieszczeniu,
  • wpływ na środowisko.

Projektować systemy klimatyzacji należy w taki sposób, by zapewnić przede wszystkim efektywne działanie systemu oraz zminimalizować poziom hałasu jednostek. Poza tym projektant powinien pamiętać o uwzględnieniu ekologicznych materiałów do budowy systemu.

W projekcie zawarty powinien być też szczegółowy kosztorys montażu oraz wszystkich elementów instalacji. Pozwoli Ci to zaplanować budżet i uniknąć dodatkowych kosztów w trakcie prac.

Jakie są skutki niewłaściwie zaprojektowanego systemu klimatyzacji?

Po pierwsze, źle zaprojektowany system klimatyzacji, ma najczęściej niższą skuteczność, a chłodzenie w jego wykonaniu jest po prostu nieefektywne. Sytuacja może też być odwrotna: nawiew nawet na minimalnych ustawieniach może się okazać za mocny dla pomieszczenia o skromnym metrażu.

Co więcej, system klimatyzacji wykonany z projektem, w którym nie wzięto pod uwagę energooszczędności jednostek, może być mniej efektywny energetycznie. Prowadzi to do wzrostu zużycia energii i tym samym wyższych rachunków za energię elektryczną.

Nieprawidłowe rozmieszczenie i źle dobrane centrale klimatyzacji mogą być też przyczyną nadmiernego hałasu, który najpewniej zirytuje mieszkańców lub pracowników budynku.

I wreszcie z niewłaściwym projektem klimy nietrudno o awarie jednostek oraz innych elementów instalacji. Generuje to spore koszty, bo niejednokrotnie trzeba wymienić całą instalację i przygotować nowy projekt.

Projekt klimatyzacji to podstawa efektywnego chłodzenia

W pomieszczeniach spędzasz codziennie nawet 90% swojego czasu. Ważne jest zatem, żeby spędzać go w komfortowych warunkach. Z klimatyzacją w domu czy w biurze, poczujesz ulgę w upalny dzień. Urządzenie zadba też o dostarczenie przyjemnego ciepła w pierwsze chłodne, jesienne dni.

Aby zyskać system, który będzie dbał o odpowiednią temperaturę w budynku i służył Ci przez lata bez awarii, powinieneś zainwestować w projekt klimatyzacji. Przygotowany przez specjalistów, da Ci pewność, że system zostanie zamontowany zgodnie z wymaganiami budynku i osób w nim przebywających.

DO GÓRY