Powody, dla których warto mieć rekuperator

Zalety rekuperatora sprawiają, że staje się on idealnym zamiennikiem wentylacji grawitacyjnej. Lepszej jakości powietrze, zdrowsza przestrzeń, brak wilgoci i pleśni to tylko niektóre z jego atutów. Przedstawiamy najważniejsze plusy posiadania wentylacji mechanicznej, które podniosą komfort Twojego życia.

Rekuperator dba o jakość powietrza w Twoim domu

Wilgotne, zanieczyszczone powietrze, powstająca pleśń i alergeny to tylko mała część problemów napotykanych w domu. Otwarcie okna nie zawsze wiąże się z wymianą powietrza na zdrowe. Dymy, pyłki i smog są bardzo szkodliwe i mogą prowadzić do problemów zdrowotnych oraz reakcji alergicznych.

Dzięki wentylacji mechanicznej nie musisz obawiać się o jakość powietrza w pomieszczeniu, bo jest ono stale wymieniane, a dzięki specjalnym filtrom – również oczyszczane. Dodatkowo stała wymiana powietrza nie daje miejsca do popisu pleśni i grzybom, które nie mają jak się rozwijać, a Ty nie musisz obawiać się ich wpływu na Twoje zdrowie.

rekuperacja chill

Redukcja problemów zdrowotnych

Skoro powietrze wymieniane jest przez rekuperator, nie musisz otwierać okien, aby wypełnić mieszkanie rześkim tchnieniem. W efekcie nie narażasz domowników na przeciągi prowadzące do przeziębień. Musisz też wiedzieć, że otwarte okna prowadzą do wychłodzenia wnętrz, a tego z pewnością nie chcesz w okresie zimowym. Z kolei latem potrafią szybko podnieść temperaturę i zniweczyć towarzyszący Ci dotąd chłód.

Mniej owadów i zaparowanych okien

Kto choć raz tropił w środku nocy komara, ten wie jakie to denerwujące i wyprowadzające z równowagi. Z wentylacją mechaniczną ten problem nie występuje. Żaden owad nie przedostanie się do mieszkania, a wszystko to dzięki systemowi filtrów. Skoro nie musisz otwierać okien, nie musisz martwić się o nieproszonych gości.

Co więcej, wentylacja zapobiega osadzaniu się skraplającej pary wodnej. Kiedy gotujesz lub bierzesz długą i gorącą kąpiel, nie skończą się one zaparowanymi oknami i wszechobecną wilgocią. Także nieprzyjemne i głośne dźwięki z pobliskiego otoczenia zewnętrznego przestają się liczyć. Latem z wentylacją mechaniczną stała wymiana powietrza nie wymaga wietrzenia pomieszczeń.

Oszczędność na ogrzewaniu

Rekuperacja zna się na oszczędzaniu i przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Wymiennik ciepła odpowiada za mieszanie świeżego i czystego powietrza z zewnątrz z ogrzanym, ale przefiltrowanym i wolnym od zanieczyszczeń, powietrzem z pomieszczeń. W ten sposób w domu panują zdrowe warunki, a wymienione powietrze ma optymalną temperaturę, która przez większość roku nie wymaga dodatkowego ogrzewania.

Mniejsze wydatki na dodatkowe urządzenia grzewcze

Mniejsze rachunki za ogrzewanie to również mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe urządzenia grzewcze. Wytworzona raz i wykorzystywana energia cieplna pozwoli Ci na zakup mniejszych grzejników czy całkowitą rezygnację z kosztownych kominów wentylacyjnych. Poza tym kupując okna, nie musisz myśleć o dodatkowych nawiewnikach, które dostarczą świeże powietrze. O wszystko zadba rekuperacja, która nie wymaga dodatkowych rozwiązań.

rekuperacja poważny biznes

Automatyka działania uwolni Cię od zmartwień

Rekuperator z pełną automatyką działania potrafi rozpoznać, kiedy w pomieszczeniu przebywa więcej osób lub nie ma ich wcale. Bez problemu i zbędnej ingerencji dostosowuje ustawienia, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wilgoci i dwutlenku węgla. Z kolei zamontowane w kuchni nawiewniki nie pozwalają, aby aromaty z przyrządzanego jedzenia gościły w przestrzeni aż do otworzenia okien i wywietrzenia pomieszczeń. Instalacja może również spowolnić swoje działanie, kiedy w domu nikogo nie ma i stała wymiana powietrza nie jest konieczna.

Chłodne powietrze latem

Kiedy nadchodzą gorące dni, możesz przełączyć rekuperator na pracę bez odzysku ciepła. W ten sposób nawiewane powietrze jest chłodniejsze niż to, które znajduje się wewnątrz budynku. To idealny sposób na zachowanie optymalnej temperatury w domu, która bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie.

DO GÓRY