Projekt rekuperacji – wentylacji

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które ma służyć Twojemu domowi przez wiele lat. Dlatego powinno zostać wykonane z należytą dbałością i w oparciu o rzetelny, dobrze przemyślany projekt. Stworzenie projektu rekuperacji jest niezbędne, aby cały system działał sprawnie i efektywnie wymieniał powietrze na świeże.

Plan systemu wentylacji mechanicznej jest podstawą oraz fundamentem. Nie należy szukać w nim oszczędności. Źle wykonana instalacja może odpowiadać za szereg nieprawidłowości, które w przyszłości będą trudne do usunięcia. Koszty naprawy mogą być zatem znacznie wyższe niż koszty wykonania schematu przez profesjonalistów.

projekt wentylacji do firmy

Dobry projekt rekuperacji zaczyna się od bilansu powietrza

Na dobry projekt rekuperacji wpływ ma wiele czynników. Jednak najważniejszym jest bilans powietrza. Poprawne przeprowadzenie bilansu jest niezwykle ważne. Musi on być zgodny z obowiązującymi normami. Poza tym jest niezwykle istotny, gdyż to właśnie on odpowiada za komfort powietrzny. Prawidłowo wykonane kalkulacje uwzględniają nie tylko Twoje indywidualne potrzeby, ale również przeznaczenie pomieszczeń.

Bardzo ważne, aby nawiewane i wywiewane powietrze miało taką samą wartość. W ten sposób masz pewność, że odzyskujesz ciepło w najbardziej wydajny sposób. Źle obliczona wartość wydatku może doprowadzić do nadmiernej wilgotności lub zupełnie odwrotnie – do przesuszenia powietrza. To w konsekwencji generuje większe zużycie prądu i koncentrację zanieczyszczeń, a więc przeciwne działanie, jakiego oczekiwałbyś od systemu rekuperacji.

Sprawna rekuperacja to odpowiednio dobrane kanały wentylacyjne

Wykonany projekt rekuperacji musi uwzględniać również rozmiary kanałów wentylacyjnych oraz ich poprowadzenie w mieszkaniu. To bardzo ważna część schematu, bowiem źle poprowadzone kanały i nieodpowiednio dobrana średnica wpływają na przepływ powietrza, który wcześniej został wyliczony w bilansie.

wentylacja projekt biuro

Pamiętaj, że kanałów wentylacyjnych nie powinno się krzyżować, a już na pewno nie powinny kolidować z innymi instalacjami jak np. centralne ogrzewanie. Najlepszym rozwiązaniem jest ulokowanie kanałów w pomieszczeniach dobrze zaizolowanych lub ogrzewanych. Wtedy na pewno zapobiegniesz niepotrzebnym stratom ciepła.

Odpowiednia izolacja termiczna przewodów

Kanały wentylacyjne powinny znaleźć się w odpowiednim miejscu, ale oprócz tego powinny zostać dobrze zaizolowane. Źle wykonana izolacja może powodować skraplanie się wody, co szybko zauważysz w okolicach kratek wentylacyjnych. Ściekająca po ścianach woda prowadzi do uszkodzenia powierzchni, a przy tym wygląda bardzo nieestetycznie.

Niestety to również idealne miejsce do rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniu. Dlatego właściwa izolacja przewodów nie pozwala na powstanie zacieków i wpływa pozytywnie na całą efektywność energetyczną układu.

Właściwe zlokalizowanie czerpni i wyrzutni

Istotnym elementem rekuperacji jest czerpnia i wyrzutnia, które bezpośrednio odpowiadają za pobieranie czystego i usuwanie brudnego powietrza z mieszkania. Zwróć uwagę na ich lokalizację. Nie powinny być umieszczone zbyt blisko siebie. Może prowadzić to do zaciągania do wnętrza zużytego i zanieczyszczonego powietrza. Dlatego najlepiej te elementy systemu rekuperacji umieszczać w odległości minimum 1,5 m. Pogoda potrafi być zmienna, dlatego pamiętaj, aby czerpnia i wyrzutnia były właściwie zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi (silny wiatr, deszcz).

projekt wentylacji do domu

Rozmieszczenie nawiewników w projekcie rekuperacji

Czas na rozmieszczenie nawiewników. W projekcie rekuperacji mogą zostać uwzględnione na suficie, ścianach lub podłodze. Najlepiej jednak, aby nawiew był zlokalizowany w górnej części pomieszczenia, co ułatwi jego pracę. Kratki nawiewne oraz anemostaty najlepiej lokalizować w pomieszczeniach najbardziej narażonych na zaleganie zużytego powietrza. Powinny znaleźć się przede wszystkim w kuchni, łazience oraz toalecie.

Dobór rekuperatora i oznaczenie pomieszczenia z centralą wentylacyjną

Podczas tworzenia projektu rekuperacji kluczowy jest dobór rekuperatora. To on odpowiada za sprawne wyrzucanie zanieczyszczonego powietrza i szybkie nawiewanie zdrowego. Jeśli urządzenie będzie miało niską wydajność, wówczas może dochodzić do sytuacji, w której pomieszczenia będą oczyszczane z różną skutecznością.

projekt wentylacja biznes

Jeśli rekuperator jest już wybrany, czas przyjrzeć się pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowany. Najlepiej wybrać takie miejsce, które jest ogrzewane lub jego izolacja jest na dostatecznym poziomie. W ten sposób nawiewane powietrze będzie miało optymalną temperaturę – latem nie będzie nadmiernie nagrzane, a zimą nieprzyjemnie chłodne.

DO GÓRY