Co można zyskać dzięki rekuperacji?

Coraz częstsze problemy z zanieczyszczeniami w powietrzu sprawiają, że wszyscy szukamy rozwiązań, które wydajnie i bez przestojów oczyszczą naszą najbliższą przestrzeń. Nie powinna więc dziwić rosnąca popularność systemów rekuperacji. Odpowiada on bowiem za sprawne usuwane niechcianego powietrza, które jest brudne i zużyte. W zamian otrzymujemy zdrowe, wolne od zanieczyszczeń i alergenów nadmuchiwane z zewnątrz powietrze. To jednak początek listy zalet, których rekuperacja ma na swym koncie zaskakująco wiele.

rekuperacja radość w domu

Zdrowe powietrze dzięki rekuperacji

Zapewne wiesz, że otwieranie okien ma mało wspólnego z wymianą powietrza na zdrowe. Kiedy je otwierasz, wpuszczasz do środka spaliny, smog, dym i pyłki. Ta mieszanka wybuchowa może przyczynić się do reakcji alergicznych i poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też system rekuperacji dba, aby powietrze w Twoim domu było stale wymieniane na świeże. Ty natomiast możesz zapomnieć o ciągłym wietrzeniu pomieszczeń.

Brak pleśni i wilgoci

Częste i długie kąpiele oraz gotowanie prowadzą do zwiększonej wilgoci w pomieszczeniu. To z kolei idealne miejsce do rozwoju pleśni i grzybów. Decydując się na rekuperację, decydujesz się na spokój od zawilgoceń i rozwoju bakterii w Twoim domu. Poza tym nie musisz więcej denerwować się na zaparowane okna czy lustra, kiedy wychodzisz spod prysznica. Rekuperacja dostosowuje się do panujących warunków i stale pracuje, aby dać Ci zdrową przestrzeń, niezależnie od otoczenia.

Mniej owadów, więcej ciszy

Mało kto lubi, kiedy po przewietrzeniu mieszkania, można usłyszeć w pomieszczeniu latające owady. Tacy goście potrafią być frustrujący, a do tego nierzadko kąśliwi. Poza tym podczas wietrzenia mieszkania trudno zrelaksować się, gdyż nie pozwalają na to odgłosy dochodzące z pobliskiej ulicy. Odgłosy samochodów i gwar ludzi sprawiają, że bardzo szybko nabierasz ochoty, aby wietrzenie odłożyć w czasie. Wentylacja mechaniczna nie wymaga wietrzenia nawet latem. Dlatego jest doskonałym rozwiązaniem, które dba o komfort Twój i domowników.

rekuperacja komfort w domu

Elastyczne rozwiązanie dla wymagających użytkowników

Każdy z nas ma inne preferencje i oczekuje zupełnie innych rozwiązań. Dlatego system rekuperacji pozwala na inteligentne zarządzanie całą instalacją. Rekuperator pozwoli Ci zaprogramować różne tryby wydajności. Możesz oczekiwać innych wartości w dzień i zupełnie innych rozwiązań nocą. Ustawienia wentylacji mogą być różne i dostosowywać się do osób przebywających w pomieszczeniach. Wymiana powietrza w trakcie urlopu poza domem będzie mniejsza, niż kiedy Twój dom odwiedzą goście.

Zdrowe i chłodne powietrze latem

Bypass w rekuperatorze ma za zadanie zapobiegać łączeniu się ciepłego wywiewanego powietrza z chłodnym nawiewanym. W ten sposób nie dochodzi do ich mieszania, a w Twoim domu panują optymalne warunki, które szczególnie latem są bardzo ważne dla zdrowego funkcjonowania. W letnie wieczory i noce rekuperator wpuszcza do Twojego domu rześkie powietrze, a Ty budzisz się zdrowy i wypoczęty.

rekuperacja klimat w domu

Rekuperacja to oszczędność latem i zimą

Rekuperacja działa sprawnie przez cały rok, a wymiennik ciepła odpowiada za mieszanie ciepłego powietrza z pomieszczeń ze świeżym powietrzem zewnętrznym. To wszystko sprawia, że otrzymujesz zdrową przestrzeń do funkcjonowania, która pozbawiona jest alergenów, pyłków i dymu. Nawiewane powietrze ma optymalną temperaturę, która dzięki ogrzewaniu bardzo rzadko wymaga dodatkowych źródeł ciepła.

Skoro rekuperacja zapewnia optymalną temperaturę w mieszkaniu, to zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie również jest mniejsze. Raz wytworzone ciepło powraca do pomieszczeń i ogrzewa przestrzeń. Dzięki temu możesz zdecydować się na zakup mniejszych grzejników lub zrezygnować z kosztownym instalacji, które ogrzeją Twój dom.

DO GÓRY