Wodne ogrzewanie podłogowe. Jakie są koszty instalacji? Jakie są metody wykonania?

Masz zamiar postawić dom i szukasz instalacji, które ogrzeją w przyszłości wnętrza? Wodne ogrzewanie podłogowe będzie więc świetnym wyborem. Podlega automatyzacji, co ogranicza konieczność stałego kontrolowania temperatur, jest również dyskretne i skuteczne.

Współpracuje ponadto z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, może być stosowane właściwie w każdym pomieszczeniu. Dowiedz się, ile kosztuje wykonanie podłogówki. Poznaj dwie najczęstsze metody wykonania.

Schemat ogrzewania podłogowego, czyli układ domu

Nie jest tajemnicą, że wodne ogrzewanie podłogowe należy niejako wprowadzić do domu już na etapie projektowania budynku. Wtedy jeszcze wirtualnie, ale ten zabieg pozwala uniknąć późniejszych przeróbek (najczęściej kosztownych i czasochłonnych). Daje też obraz gotowego mieszkania, ponieważ wraz podłogówką planuje się wykończenie podłóg.

Jednocześnie na ułożenie instalacji pod podłogą silne piętno odciska przyszła aranżacja wnętrza – przede wszystkim ulokowanie tych największych, zarazem najcięższych mebli. Co zyskujesz w zamian? Równomiernie nagrzane pokoje, czyli brak różnic w temperaturze. Nie mówiąc już o estetyce wyrażonej brakiem rur na widoku, jak również pejzażem bez ciemnych smug na ścianie za kaloryferami (których przecież tu nie ma).

Projekt podłogówki punktem wyjścia

Skoro chcesz mieć podłogówkę w domu, architekt musi o tym wiedzieć. Obecność płyty grzewczej podnosi posadzkę nawet o koło 18 cm, tak więc stropy i otwory okienne muszą być odpowiednio wyżej dla zachowania proporcji. Podobnie rzecz się ma z balkonami i tarasami – wczesne uwzględnienie wodnego ogrzewania podłogowego zapobiegnie utworzeniu stopnia przy wyjściu na zewnątrz.

Projekt podłogówki uwzględnia ponadto układ łazienki i kuchni, w których znajdzie się zabudowa stała – w łazience jest to brodzik i wanna, natomiast w kuchni meble przechowujące cały osprzęt i asortyment, jak również ukrywające sprzęt AGD.

Przed projektantem, który tworzy schemat ogrzewania podłogowego, stoi duże wyzwanie. Na jego barkach spoczywa istota tego systemu grzewczego, czyli dostarczenie optymalnej ilości energii. To z kolei wymaga precyzyjnego wyliczenia strat ciepła, dobrania średnicy rur grzewczych, wyliczenia przepływu oraz oporu hydraulicznego dla każdej pętli, określenia gęstości ułożenia przewodów transportujących ciecz. Na dokładkę opracować trzeba schemat współpracy z wybranym źródłem ciepła.

Szczerze odradzamy układanie wodnego ogrzewania podłogowego bez planu i kierowanie się tzw. zdrowym rozsądkiem, czyli układaniem przewodów w wybranych przez instalatora odstępach. Brak wyliczeń może skutkować zbyt gęstym układem, co pociąga większe wydatki na materiał oraz rozdzielacze. Koszty urosną, choć nie będzie takiej potrzeby.

Metodyka układania rur ogrzewania podłogowego

Istnieją dwa sposoby układania rur: meandryczny oraz spiralny. Specjaliści wskazują, że meandryczny jest prostszy do wykonania, niemniej może wywoływać różnice w temperaturach. Są one wprawdzie niewielkie, rzędu najwyżej 2° C, człowiekowi trudno więc będzie to wyczuć, za to instalacja z pewnością to odczuje, zużywając inne ilości energii.

Natomiast w układzie spiralnym takie różnice nie pojawiają się, gdyż rury sąsiadują ze sobą. W efekcie ta, którą napływa podgrzana woda leży tuż obok tej ze schłodzoną cieczą. Oczywiście wówczas wykonawca ma trochę więcej pracy, bo musi zadbać o zachowanie zaplanowanej długości rur – rezultaty grzewcze są jednak lepsze.

Zalecana gęstość rur przy ogrzewaniu podłogowym wynosi 5-10 metrów na 1 metr kwadratowy podłogi.

Wylewka – materiał oraz grubość

Termin wylewka zastąpiony w fachowym żargonie został sformułowaniem jastrychu grzejnego. Jest to masa, która szczelnie otula oraz zakrywa rury ułożone w wybranej technice. Jastrych cementowy powinien mieć grubość przynajmniej 6,5 cm, z kolei gipsowy (anhydrytowy) co najmniej 4.6 cm. Rekomendowane grubości mają zapobiegać kruszeniu wylewki – warto zatem rozważyć grubszą warstwę. Nie można za to zapomnieć o bezwładności ogrzewania podłogowego, ani o zjawisku akumulowania energii.

Bezwładność sprawia, że podłogówka nie jest w stanie momentalnie zagrzać wnętrza – energia zgromadzona w cieczy potrzebuje czasu, by przedostać się do przestrzeni. Z drugiej strony energia już skumulowana pozostaje w jastrychu dłużej. Trzeba więc brać oba zjawiska pod uwagę.

W związku z powyższym zaleca się, by dokonywać kumulacji ciepła wtedy, gdy energia jest tańsza albo gdy fotowoltaika pracuje z wysoką efektywnością.

Wykonanie ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim musisz zdecydować, jaką metodą wykonywane będzie wodne ogrzewanie podłogowe w Twoim domu. Na szczęście wybór ogranicza się do dwóch:

  • metoda sucha – szybka i lekka, stosowana głównie na stropach o niskiej nośności, przy okazji droższa;
  • metoda mokra – częściej wybierana z uwagi na bardziej przystępną cenę, układana na stropach nad parterem oraz nad gruntem.

Montaż podłogówki metodą suchą i mokrą

W metodzie suchej na stropie układa się najpierw płyty izolacyjne. Na nich lądują arkusze wyprofilowanej blachy. Istotą omawianego sposobu jest wdrożenie wodnego ogrzewania podłogowego tam, gdzie z przyczyn architektonicznych i budowlanych nie można zastosować wylewki. Na wyprofilowanej blasze układa się wówczas podkłady i deski wielowarstwowe albo panele podłogowe.

W metodzie mokrej zadbać należy o wypoziomowanie powierzchni, na której spocznie instalacja. Poziom uzyskuje się dzięki tzw. chudziakowi, czyli rzadkiemu betonowi. W następnym kroku na wyschniętym chudziaku układa się folię polietylenową oraz izolację termiczną z twardego styropianu.

Na tak przygotowany podkład wędrują systemowe maty z folią, na której nadrukowany jest układ pętli grzewczych. Alternatywnie stosuje się układy z tłoczeniami styropianowymi albo z kanałami do wciskowego układania rur. Co ważne, wytłoczenia same utrzymują rury w zagłębieniach i nie trzeba ich już przytwierdzać, jak ma to miejsce w przypadku mat z nadrukowanym schematem.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, nie wolno zapomnieć o próbie szczelności rur przed wykonaniem wylewki i położeniem wierzchniej warstwy.

Dylatacja – dlaczego podłogówka ich potrzebuje?

Z pewnością słyszałeś o tym, że budynek, z pozoru martwy, pracuje. Dzieje się tak, gdyż w każdej materii zachodzą zjawiska fizyczne – w tym przypadku zmiana objętości pod wpływem temperatury. Dotyczy to także płyty grzewczej, będącej jedną wielką bezwładną konstrukcją. Brak dylatacji sprawia, że na jej powierzchni mogą pojawiać się pęknięcia.

One z kolei są punktami nacisku na rury zatopione w jastrychu, jak również na to, co pokrywa płytę grzewczą. Tego z pewnością chciałbyś uniknąć, gdyż może dojść do uszkodzenia rur transportujących wodę (rzecz najgorsza) oraz do pękania płytek zdobiących posadzkę.

Aby zapobiec pękaniu, stosuje się piankę poliuretanową w miejscu, gdzie płyta grzewcza styka się ze ścianami. Tak samo postępuje się w narożnikach, szczególnie tych o skomplikowanym kształcie, jeśli stosunek boków płyty grzejnej jest większy niż 2:1 oraz gdy podłoga ma powierzchnię przekraczającą 40 m kwadratowych. Dylatacja zmniejsza naprężenia i chroni rury. Trzeba jeszcze pamiętać, by w miejscu dylatacji dodatkowo zabezpieczyć rury grzejne, wkładając je w peszel.

Rozdzielacze w wodnym ogrzewaniu podłogowym. Po co one są?

Na rozdzielaczach spoczywa zadanie dostarczania ciepłej wody do instalacji oraz odbierania tej schłodzonej. Warto podkreślić, że cały proces musi zachodzić równomiernie. Najczęściej stosowanymi rozdzielaczami są te wyposażone w zawory regulacyjne i rotametry. Obecność rotametrów pozwala odczytywać wartość przepływu dla każdej pętli oraz dostosowywać jego intensywność dla każdej z pętli, jeśli okaże się to konieczne.

Ile czasu trwa montaż wodnego ogrzewania podłogowego?

Na początek ustalmy fundamentalną kwestię – układanie instalacji to tylko jeden z etapów prac związanych z podłogówką. Doświadczona ekipa upora się z tym (zależnie od powierzchni podłóg) w ciągu 1-3 dni. Rzeczą zupełnie inną jest czas schnięcia wylewki betonowej, która potrzebuje mniej więcej 1 tygodnia na każdy 1 cm grubości, o ile łącznie ma ona około 4 cm. Każdy centymetr ponad tę wartość wydłuża schnięcie o kolejne 2 tygodnie.

Wylewki gipsowe rządzą się swoimi prawami. Już po 2 dniach można wywietrzyć pomieszczenie, a całkowitą suchość uzyskuje się po około tygodniu.

Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego wodnego? Skąd te ceny?

Nie da się podać z głowy, ile łącznie będzie kosztować wodne ogrzewanie podłogowe bez wcześniejszych wyliczeń i bez ekspertyzy energetycznej. Potrzeba szeregu informacji, dzięki którym specjalista będzie w stanie określić koszty instalacji. Zaliczają się do tego:

  • materiały hydrauliczne
  • materiały budowlane
  • sterownik
  • termostaty pokojowe
  • robocizna

Ilość materiałów hydraulicznych i budowlanych zależy od łącznej powierzchni wszystkich przestrzeni, jak również z grubości wylewki. Na opłatę za robociznę wpływa z kolei (poza powierzchnią) także stopień skomplikowania prac. Także i sterowniki różnią się cenami, a dodatkowe wyposażenie pokoi w termostaty jeszcze bardziej podnosi koszty. Zdaj się więc na nas, a my przedstawimy szczegółowy kosztorys instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

DO GÓRY