Niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda

Marzysz o komfortowych warunkach w domu przez cały rok? Wybierz niskotemperaturową pompę ciepła powietrze-woda, która zapewnia trzy funkcje: chłodzenie, grzanie i ciepłą wodę użytkową. Nie boi się mrozów, nie straszne jej upały. Odznacza się przy tym wysoką sprawnością energetyczną, efektywnością grzewczą, a na dodatek jest wyjątkowo przyjazna dla środowiska.

Jak działa taka pompa? Co trzeba o niej wiedzieć?

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło, które już występuje w otaczającej nas przestrzeni. To ciepło zostało zmagazynowane w powietrzu, w wodzie, w promieniach słonecznych i w gruncie – należy je więc przetworzyć i użyć do ogrzania domu. Pompa nie potrzebuje do tego opału, nie martwisz się więc o jego ceny oraz dostępność.

niskotemperaturowa pompa powietrze-woda

Niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda zbudowana jest z trzech części:

  • Parownika, czyli jednostki zewnętrznej.
  • Skraplacza, czyli jednostki wewnętrznej.
  • Układu czynnika chłodniczego.

Czynnik chłodniczy odpowiada za transfer ciepła podczas cyrkulacji między jednostką zewnętrzna i jednostką wewnętrzną pompy ciepła.

Grzanie w chłodne dni

Atutem niskotemperaturowej pompy ciepła powietrze-woda jest kompatybilność z wieloma źródłami zielonej energii. Oznacza to, że może współpracować z kolektorami słonecznymi, źródłami geotermicznymi, jak również czerpać energię z powietrza lub z wody.

W chłodniejsze i w mroźne dni korzystaj z trybu grzania. Parownik pobiera wówczas energię ze źródła odnawialnego, po czym wymusza na czynniku przejście ze stanu ciekłego w gazowy. Zaraz potem sprężarka zwiększa ciśnienie gazu, powodując wzrost jego temperatury. W skraplaczu dochodzi do oddania ciepła od gazu do układu grzewczego, czyli do emiterów ciepła. Równocześnie czynnik powraca do stanu ciekłego.

Chłodzenie w trakcie upałów

Kiedy na dworze robi się tak gorąco, że szukasz w środku wytchnienia od upałów, wystarczy odwrócić cykl pracy układu. Od tej chwili będzie on pobierał energię z zewnętrznych źródeł, doprowadzając najpierw do schłodzenia czynnika oraz oddania wytworzonej temperatury do budynku. Powstałe w procesie ciepło jest z kolei wyrzucane na zewnątrz tamtejszą jednostką.

Ustaw temperaturę, jaka ma zapanować w domu. Zdefiniuj intensywność nawiewu. Korzystaj z harmonogramów, by mieć kontrolę nad domowym klimatem. A potem ciesz się przyjemnym chłodem.

Ciepła woda użytkowa

Podłącz do instalacji zbiornik układu ciepłej wody użytkowej, by móc z niej korzystać, kiedy tylko zechcesz. Używaj jej do kąpieli, drobnego prania ręcznego, mycia warzyw i owoców, przygotowywania potraw albo do prac wokół domu. Odkręcasz kran i gotowe.

niskotemperaturowa pompa powietrze-woda

Instalacja przekazuje część ciepła do zbiornika magazynującego wodę, odznaczając się wysoką efektywnością. W rezultacie ciepła woda jest stale dostępna, a Ty nie musisz odkładać kąpieli na później.

Rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne

Kluczową cechą niskotemperaturowej pompy ciepła powietrze-woda jest opcja ciągłej pracy przez cały rok. Bez względu na aktualne warunki, niezależnie od temperatur. Ta instalacja powstała z myślą o wszystkich strefach klimatycznych występujących w Europie i do nich została dostosowana. Będzie więc niezawodnie pracować zarówno podczas mrozów, jak i w najgorętsze dni.

Wyposaż dom w rozwiązania klasy europejskiej

Nie ulega wątpliwości, że niskotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda najlepiej wpisuje się w nowoczesne trendy budownictwa, tak więc najlepiej montować ją w nowych budynkach. Powstaje wówczas konfiguracja zapewniająca wysoką efektywność, która pobiera niewiele energii do ogrzewania domu. Równocześnie świetnie współpracuje z układem ogrzewania podłogowego oraz grzejnikami niskotemperaturowymi.

chłodzenie pompą ciepła

Zredukuj koszty ogrzewania ciepłej wody

Chcesz zwiększyć oszczędności na ciepłej wodzie użytkowej? Korzystaj z niewyczerpanego źródła energii, jakim jest słońce. Połącz instalację fotowoltaiczną z niskotemperaturową pompą ciepła powietrze-woda, pozyskując nawet 70% energii z promieni słonecznych. Żeby wykorzystać potencjał ekologicznego systemu, korzystaj z aplikacji mobilnej. W niej monitorujesz wykorzystanie energii i widzisz, gdzie możesz dodatkowo oszczędzić.

DO GÓRY