Ile kosztuje pompa ciepła?

Ogrzewanie, które bazuje na odnawialnych źródłach energii cechują się wygodną, intuicyjną obsługą. Pobiera niewiele energii elektrycznej, a jego żywotność sięga kilkadziesiąt lat. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, na pewno ciekawi Cię, ile instalacja kosztuje. Poznaj więc ceny pomp ciepła wraz z instalacją i montażem.

Jaki jest całkowity koszt wykonania instalacji pompy ciepła

Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór?

Zainteresowanie pompami ciepła w Polsce nie wzięło się znikąd. Przede wszystkim warto wiedzieć, że ten rodzaj instalacji to jedno z najbardziej rozwiniętych i zaawansowanych technologiczne rozwiązań, jakie można znaleźć do jednoczesnego chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, a nawet przygotowania ciepłej wody użytkowej. Poza tym, jeśli go używasz, to możesz przestać martwić się wysokimi cenami paliw. Pompa nie emituje zanieczyszczeń do środowiska, gdyż ciepło pobiera z odnawialnych źródeł, a jedynie 25% wykorzystuje z poboru energii elektrycznej.

Przy tym pompy ciepła wyróżnia:

 • Nawet kilkadziesiąt lat żywotności i bardzo niski wskaźnik awaryjności;
 • Prosta i intuicyjna obsługa;
 • Wysoka klasa energetyczności, nawet do A+++;
 • W porównaniu do tradycyjnych kotłów – szybki zwrot inwestycji, który wynosi około 10 lat;
 • Niskie koszty eksploatacyjne;
 • Oszczędność na etapie budowy domu – nie musisz budować kotłowni ani wydawać pieniędzy na doprowadzenie przyłączy gazu albo innego źródła ciepła.

Co wpływa na koszt pompy ciepła?

Przy wyborze pompy ciepła możesz zdecydować się na kilka rozwiązań, z których każdy różni się ceną. To jaki będzie finalny koszt zakupu pompy ciepła, zależy przede wszystkim od:

 • Wyboru dolnego źródła ciepła, a więc tego, z którego urządzenie będzie czerpać energię cieplną;
 • Parametrów urządzenia, czyli mocy i ilości pobieranej energii elektrycznej;
 • Producenta, który wyprodukował pompę;
 • Rodzaju ogrzewania domu, czyli górnego źródła ciepła;
 • Sposobu korzystania z wnętrz;
 • Powierzchni domu oraz technologii, w jakiej został wybudowany (im większy budynek, tym bardziej zaawansowana technologicznie pompa jest potrzebna do jego ogrzania).
Przygotowanie kalkulacji cenowej instalacji pompy ciepła

Ceny pomp ciepła w Polsce

Wysoki koszt początkowy może zniechęcić Cię do zakupu pompy ciepła. To prawda. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko zakup i montaż pompy, ale również jej wkład w przyszłe oszczędności, wiążące się z mniejszymi rachunkami oraz z jej serwisem i utrzymaniem. Porównanie całkowitych kosztów rocznych dla różnych systemów grzewczych jasno wskazuje, że to właśnie energooszczędne pompy ciepła są najtańszym rozwiązaniem grzewczym, w które warto zainwestować.

Cena pompy wraz z montażem dla średniego domu jednorodzinnego wacha się w graniach 40 000 – 70 000 zł. Rozbieżność wynika oczywiście z wyboru rodzaju instalacji, jej parametrów oraz powierzchni i wykończenia budynku.

Cena z montażem powietrznej pompy ciepła

O popularności powietrznych pomp ciepła najlepiej świadczą wyniki sprzedaży. W samym 2021 roku sprzedano ich 79 300 sztuk. Natomiast w 2022 roku aż 188 200 sztuk. Co wpływa na tak wielką popularność tych urządzeń? Poza rosnącym trendem proekologicznym i chęcią uniezależnienia się od paliw kopalnych, brany jest pod uwagę koszt zakupu wraz z montażem. Ten obecnie dla domu o powierzchni ogrzewanej 150 m² wynosi około 40-50 000 zł. To znaczenie mniej niż w przypadku gruntowej pompy.

Koszt montażu pompy ciepła

Pamiętaj, że na przestrzeni ostatnich lat powietrzne instalacje bardzo mocno rozwinęły się i obecnie osiągają bardzo dużą sprawność. Poza tym głównie charakteryzują się:

 • Świetną sprawnością w naszym klimacie, w którym mogą ogrzewać pomieszczenia, nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -20°C;
 • Nie wymagają dużej działki, gdyż zewnętrzna część pompy potrzebuje jedynie miejsce na wentylatory, które dostarczają powietrze;
 • Prostym i nieskomplikowanym montażem, ponieważ dolne źródło nie wymaga odwiertów w ziemi;
 • Brakiem ryzyka, które wynika z niewłaściwego dobrania wielkości dolnego źródła;
 • Możliwością montażu zarówno w nowym, jak i modernizowanym budownictwie. Przy czym w przypadku nowych budynków najlepiej wykorzystać niskotemperaturowe pompy ciepła, które doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. W domach modernizowanych natomiast, do grzejników, najlepiej sprawdzi się wysokotemperaturowa pompa ciepła.

Cena z montażem gruntowej pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła nie są aż tak popularne, jak ich powietrzne odpowiedniki. Wynika to głównie z ceny, która za samą pompę ciepła wynosi 35-55 000 zł, przy założeniu, że ma posłużyć do ogrzania domku jednorodzinnego o powierzchni 150 m². Niestety do tej ceny należy doliczyć jeszcze:

 • Koszt dolnego źródła – w przypadku kolektorów poziomych jest to wydatek ok. 15 000 zł. Kolektory pionowe są znacznie droższe, a ich cena sięga nawet do 25000 zł. Wszystko dlatego, że osiągają wyższy współczynnik wydajności COP;
 • Montaż źródła dolnego – ponownie niższe koszty związane są z kolektorem poziomym (ok. 15 000 zł.), a wyższe w przypadku rozwiązania pionowego (ok. 20 000 zł). Wynika to z faktu, że kolektory pionowe do odpowiedniej instalacji potrzebują głębokich odwiertów;
 • Dodatkowe elementy – do których należy zaliczyć m.in.: bufor dla pompy ciepła, zbiornik wody użytkowej oraz wszystkie elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne podczas montażu pompy ciepła;
 • Projekt geologiczny – zanim na swojej działce rozpoczniesz prace związane z gruntową pompą ciepła, musisz sprawdzić warunki gruntowo-wodne. Na tym etapie dowiesz się, jaki będzie realny koszt inwestycji oraz czy takie prace mogą w ogóle zostać wykonane i są opłacalne.
Kontakt z doradcą technicznym w sprawie kosztów pompy ciepła

Podsumowując: łączny wydatek na gruntową pompę ciepła, dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, to koszt około 80-100 000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele pozytywów, do których należy m.in.:

 • Komfort cieplny – w gruntowych rozwiązaniach jest on najwyższy, szczególnie jeśli połączysz go z ogrzewaniem płaszczyznowym;
 • Niskie zużycie energii – wykorzystanie ciepła zgromadzonego w gruncie nie wymaga dużego nakładu energii, aby zasilić sprężarkę;
 • Trwałość i niezawodność – temperatury gruntu są bardzo stabilne i to przez cały rok. Dla gruntowej pompy ciepła nie ma więc znaczenia, jakie temperatury panują na zewnątrz. Świetnie radzi sobie z ogrzewaniem domu, ale również z podgrzaniem wody użytkowej czy basenowej;
 • Tanie i bardzo skuteczne chłodzenie domu latem – instalacja gruntowa pozwala na pasywne chłodzenie, które współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym. Ponieważ cały proces odbywa się bez użycia sprężarki, możesz cieszyć się przyjemnym chłodem przy niskim poborze energii elektrycznej.
DO GÓRY