Klimatyzacja przemysłowa dla centrów handlowych i lokali usługowych

Tam, gdzie przebywają tłumy ludzi, a do takich miejsc zaliczają się centra handlowe, hipermarkety oraz lokale usługowe, tam szybko dochodzi do pogorszenia parametrów powietrza. Temperatura wzrasta, robi się duszno, rośnie stężenie dwutlenku węgla, a mieszanina zapachów nie zachęca do pozostania tam dłużej. Klimatyzacja przemysłowa rozwiązuje te problemy, utrzymując przyjemne warunki.

Jak ważna jest klimatyzacja w centrach handlowych?

Przede wszystkim zapewnia ona stały przepływ powietrza, co przeciwdziała powstawaniu martwych stref, w których panują zupełnie inne warunki. Dzięki cyrkulacji na całym obiekcie można oddychać swobodnie i wszędzie dociera świeże powietrze. Wydajny system klimatyzacji reguluje też na bieżąco temperaturę oraz ogranicza rozprzestrzenianie wszelkiego rodzaju patogenów. W ten sposób centra handlowe pozostają miejscami przyjaznymi dla klientów oraz pracującego tam personelu.

Prawo a klimatyzacja w sieciach handlowych

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku zawiera regulacje nakładane m.in. na centra handlowe. Podane tam przepisy precyzują parametry wentylacji tego typu obiektach, ze szczególnym uwzględnieniem parametrów powietrza: jego czystości, temperatury oraz wilgotności.

Poza tym istnieje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 lutego 2017. Ono nakłada obowiązek monitorowania i dokumentowania warunków przechowywania produktów w obiektach handlowych. Ma to na celu zapewnienie stabilnego środowiska wszędzie tam, gdzie sprzedawane są produkty spożywcze lub farmaceutyczne, co dotyczy drogerii, dyskontów, jak i marketów.

Przyjemne warunki dla sprzedawców i dla kupujących

Gdy w centrum handlowym panują przyjemne temperatury, dużo chętniej robi się w nich zakupy. Klienci odpoczywają w ten sposób od zimna lub upału panującego na zewnątrz i więcej czasu poświęcają na wędrówki alejkami wyłożonymi towarem. Optymalne warunki sprzyjają też pracy zespołu odpowiedzialnego za obsługę klienta. Temperatura nie daje się we znaki i nie staje się czynnikiem powodującym dodatkowy dyskomfort.

Jednocześnie powietrze podlega filtrowaniu oraz oczyszczaniu. Duże skupisko ludzi, odwiedzane przez setki osób dziennie, może stwarzać warunki do namnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. Klimatyzacja dla centrów handlowych musi więc zawierać stosowne filtry i jonizatory powietrza, w których ginie szkodliwa mikroflora.

Wyzwania stojące przed klimatyzacją w centrach handlowych

Praca w tak rozległej przestrzeni, jaką jest galeria handlowa, wymaga od systemu klimatyzacji nieprzeciętnej sprawności, wydajności oraz wytrzymałości na obciążenia. Decyzje co do typu używanych jednostek zapadają już na etapie projektowania budynku, a wybór pada najczęściej na klimatyzację centralną. Główną jednostką chłodzącą łączy z nawiewami sieć kanałów, którymi migruje powietrze.

Za co odpowiada klimatyzacja w takim miejscu?

Przede wszystkim klimatyzacja w centrum handlowym odpowiada za zapewnienie komfortu wszystkim osobom przebywającym w środku. Jest to rzecz jasna duże uproszczenie, ponieważ na komfort składa się wiele czynników:

  • kontrola temperatury
  • osuszanie powietrza
  • stabilny poziom wilgotności
  • wentylacja
  • filtrowanie powietrza

Trudno nie zgodzić się, że suma powyższych czynników tworzy komfortowe warunki, które zachęcają do odwiedzania galerii handlowej oraz spędzenia w niej czasu połączonego z zakupami.

Regularne przeglądy podstawą niezawodnego funkcjonowania

Fakt dużego obciążenia jednostki centralnej sprawia, że wymaga ona cyklicznych przeglądów. W ich trakcie dokonujemy weryfikacji stanu technicznego poszczególnych agregatów, czyścimy układ, dokonujemy niezbędnych napraw oraz wymiany uszkodzonych elementów (jeśli będzie to konieczne).

Służymy tez pomocą serwisową już po ustaniu gwarancji, zapewniając niezawodność działania tej ważnej instalacji.

DO GÓRY